TIPY

Jak vybrat odsavač par, když nevyužíváte sporák jen jako odkládací prostor

O tom, jak vybrat odsavač par, již byly napsány celé romány, avšak jak na to, pokud jste opravdu vášnivými amatérskými kuchaři a hledáte to pravé řešení do vaší kuchyně?

V následujících bodech najdete cenné informace o tom, podle jakých kritérií takový odsavač pro náročnější vybrat a na co si dát při koupi největší pozor.

 

Důležitost výkonu

První příčka důležitosti parametrů patří v tomto případě po právu odsávacímu výkonu, který výrobci udávají v jednotkách metrů krychlových za hodinu. Zde platí jednoduchá pomůcka – vynásobíte-li součin výšky místnosti s výměrou podlahové plochy deseti, získáte minimální hodnotu výkonu digestoře.

Činí-li například výška stropu ve vaší kuchyni 2,5 m a podlahová plocha 16 m2, pořizovaný odsavač by měl zvládnout odsát minimálně 400 m3 vzduchu za hodinu.

Toliko do velikosti odvětrávaného prostoru.

V případě nadšených kulinářů však nelze zůstávat pouze u rozměrů kuchyně. Je pochopitelné, že pokud je pro vás dlouhé vyváření každodenním chlebem, zcela jistě budete na parametry digestoře nahlížet z jiného úhlu, než ti, kteří knoflíkem sporáku otočí maximálně dvakrát do týdne. Vybírejte tedy spíše výkonnější modely, které svým výkonem sahají nad rámec minimálních požadavků dle rozměrů vaší kuchyně.

 

Odtah nebo recirkulace?

Někdo na výběr v této otázce má, někdo nikoliv. Obecně však platí, že máte-li možnost odtahu skrze šachtu, potrubí či komín, vyplatí se toho využít. Tato metoda odsávání je zpravidla účinnější, neboť odváděný vzduch je směřován ven z místnosti. Pozor však na správnou instalaci odsavače, která, není-li provedena správně, může váš úsměv při následném provozu pěkně zkřivit.

Recirkulační mód digestoří funguje na principu nasátí vzduchu do digestoře, jeho filtrace skrze uhlíkové filtry, a následné emise čistého vzduchu zpět do ovzduší v místnosti. Toto bývá řešením většinou pro bytové domy, paneláky a obecně domy bez komínů. Jste odkázáni na recirkulaci? Nevěště hlavu. V četné nabídce různorodých modelů naleznete digestoře schopné podávat slušný výkon i v recirkulačním režimu.

 

Otázka údržby

Nezbytnou součástí každé digestoře jsou tukové a uhlíkové filtry. Zatímco uhlíkový filtr má za úkol pohlcovat nežádoucí pachy, tukový filtr zbavuje vzduch mastnoty a nečistot. Tento tukový filtr existuje buď v podobě látkového vyměnitelného, nebo permanentního kovového filtru, který lze při zanešení vyčistit, osušit a následně vrátit zpět do spotřebiče.

Oba tyto komponenty vyžadují vaši pravidelnou péči a údržbu. Navíc, pro zaryté kuchaře, trávící v kuchyni spoustu volného času, je tato údržba povinná dvojnásobně. Pravidelným mytím tukových filtrů chráníte motor odsavače před znečištěním a následnou poruchou, řádnou výměnou uhlíkových filtrů zase zajistíte permanentně čistý vzduch ve vaší kuchyni.

Z uvedených důvodů vyplývá další cenné doporučení. Vybírejte takovou digestoř, u které lze pohodlně vyjmout tukové filtry a snadno je očistit. Rovněž pomyslete na povrch odsavače a zvolte takový, který je snadno udržovatelný a pokud možno co nejméně členitý.

 

Přivítejte nové technologie

Co byste to byli za nadšence, kdybyste nedokázali zcela využít technických vychytávek, které pro vás výrobci domácích spotřebičů v dnešní době nabízí? Při výběru digestoře zkuste zapátrat po tom, jaké funkce konkrétně daný spotřebič poskytuje nad rámec té primární.

Základem je dobré osvětlení, ideálně v podobě úsporných LED žárovek, jejichž provoz nejen že potěší vaši peněženku, ale navíc trvá věky. Toto samozřejmě neplatí pro případ integrovaných digestoří, které jsou již součástí samotné varné desky.

Moderní odsavače par rovněž běžně zvládají funkci automatického nastavení výkonu v závislosti na objemu produkované páry a také praktickou funkci automatického vypnutí po skončení vašeho vaření.

Ve výčtu níže naleznete výběr z nejrůznějších funkcí a benefitů, které moderní odsavače v dnešní době nabízejí:

  • dálkové ovládání
  • automatické odsávání vzduchu
  • dotykový ovládací panel
  • povrchová úprava proti otiskům prstů
  • indikátor znečištění filtru
  • doběh odsávání po skončení vaření

Ať už vyberete jakýkoliv typ odsavače, rozhodně myslete na jeho výkonnost, zvažte možnost instalace odtahu a také zohledněte náročnost údržby.

Nyní, vyzbrojeni radami, se můžete směle vrhnout do víru nabídky výrobců domácích spotřebičů bez rizika šlápnutí vedle.

Už jste někdy pořizovali odsavač par? Byli jste spokojeni nebo jste se smířili s jeho mouchami? Podělte se o vaši zkušenost v komentářích pod článkem.

Související příspěvky

Užijte si žluté Vánoce

redakce

Interiérové a posuvné dveře s puncem luxusu

redakce

10 jarních tipů jak ušetřit za topení

redakce