TIPY

Jak se zbavit vlhkosti a plísní v bytě

Když jsem se poprvé přestěhovala do vlastního bytu, o kterém jsem si už dlouho snila, byla jsem opravdu nadšená. Konečně odstartovala nová etapa života – ta dospělácká. Budu si moct konečně zařídit kuchyň podle svých představ. Nikdo mi nebude říkat, kdy mám mýt nádobí, a koupelnu mi nebude blokovat táta. Budu bydlet ve vlastním a ještě k tomu s kamarádkou. To jsme si už od dětství ve svých představách obě malovaly.

Pak ale přišla tvrdá srážka s realitou. Hned první nesnáze přišly, když jsem zjistila, že se celá stěna u balkonu loupe tak, že půjde jen těžko nějak vymalovat a v koupelně nebylo žádné okno a dokonce ani větrák. Zdi kolem oken byly vlhké a loupaly se a v malé koupelně bez možnosti odvětrávání se mezi spárami na silikonu tvořila plíseň. A co teprve když jsem odsunula starou skříň, co tu byla ke zdi přiražená snad sto let. Bylo mi tenkrát opravdu úzko. Začala jsem hledat řešení, které by pro mě bylo finančně dostupné. Neměla jsem žádné prostředky na rekonstrukce a chtěla jsem žít v čistém, nikoli vlhkém a plesnivém bytě.

A tak jsem si ze všech zdrojů, vzala to, co pro mě bylo dostupné a hlavně, co mi pomohlo vyřešit tento nepříjemný problém. Některé kroky jsou preventivní a vlhkosti a plísní se s jejich pomocí dá předcházet a jiné byly potřeba pro to, abychom se již vzniklé plísně zbavily. Nakonec jsme se s plísní i vlhkostí s kamarádkou popraly a náš byt je od té doby, jako ze škatulky. Důležité však je neusnout na vavřínech a stále se snažit o předcházení těmto nepříjemnostem.

S kvalitními přípravky je boj snadný a zvládne ho každý – dokonce i dvě mladé holky, jako jsme my dvě.

 

Tipy:

  1. Vlhkoměr

Je dobré začít u toho, že si pořídíme vlhkoměr – to je měřicí přístroj ukazující relativní vlhkost vzduchu. Pomocí něho tak můžeme vlhkost lépe sledovat a poznáme tak i jaké postupy fungují. Ideální hodnota je mezi 40 – 50 %. Kritická hranice je pak kolem 60 %. Tento přístroj se dá sehnat za pár stovek. Když nechcete investovat do vlhkoměru, sledujte skla – okna a zrcadla, Kapky na nich předznamenávají nadměrnou vlhkost.

 

  1. Pohlcovač vlhkosti

Pokud se objevují orosená okna, zdi a nevzhledné skvrny na stěnách jedná se o nadměrnou vlhkost. Pára se sráží na chladnějších hladkých plochách, což bývají právě okna a zrcadla. Velmi často se to objevuje u domů, u kterých se vyměnila okna, která lépe těsní a majitelé nedostatečně větrají. Problém s vlhkostí mívají také novostavby, které ještě nevyschly. Takovou vlhkost je možné vyřešit odvlhčovačem Ceresit Stop Vlhkosti Aero.

 

  1. Správné větrání

Při vyšší vzdušné vlhkosti je důležité vědět, jak správně větrat. To se odvíjí od ročního období. V létě můžeme větrat klidně celý den s oknem dokořán. V zimě se doporučuje krátké, intenzivní větrání alespoň na čtvrt hodiny. Dobré je také při větrání vytvořit průvan. Mikro ventilace bohužel příliš v takovém případě nepomůže, nebo pouze omezeně.

 

  1. Prohlížejte ohrožená místa

Každá místnost má svá místa, která jsou nejvíce riziková. Důležité je, tato místa pravidelně sledovat, a když už se plíseň objeví – zasáhnout sprejem Ceresit Stop Plísni all in one. Plíseň se nejčastěji vyskytuje v rozích za vanou či nábytkem. Jsou to místa, kde méně proudí vzduch a více se drží vlhkost. Tam je plísním nejlépe, a proto i tam nejvíce rostou.

 

  1. Metoda tepelných šoků

Tuto metodu často doporučují odborníci. Pokud nestačí klasické větrání, je dobré vyzkoušet tento způsob, který spočívá v tom, že se celý prostor uzavře, nadměrně vytopí a rychle se vyvětrá. Postup se doporučuje opakovat každých šest dní.

 

  1. Odvětrávací systémy

Místnosti, které nemají okna, například některé koupelny, kuchyně či sklepy, by měly být vybavené odvětrávacím systémem. Na plísně, které se vyskytují ve koupelnách ve spárách silikonu je vhodný Ceresit Re-new, který spáry velmi snadno obnoví.

 

  1. Úklid a správné proudění vzduchu

Abychom plísni předcházeli, je důležité pravidelně uklízet, vynášet odpadkový koš, mýt mrazák a chladničku. A nábytek je lepší stavět kousek od zdi, aby zde mohl proudit vzduch a aby vše správně „dýchalo“.

Více informací na www.stop-vlhkosti.cz

 

Související příspěvky

Proč bydlet v dřevostavbě?

redakce

Realitní trh v Česku. Jak se dostat k zajímavým investičním příležitostem?

redakce

Hledáte inspiraci pro stavbu udírny? Začněte zde!

redakce