TIPY

Realitní trh v Česku. Jak se dostat k zajímavým investičním příležitostem?

Jedna z otázek, kterou si zájemci o koupi reality kladou, je, jak se dostat k zajímavé investiční nabídce. Jednou z možností je trávit dlouhé hodiny a dny sledováním inzertních portálů a doufat, že budete ve správnou chvíli dostatečně pohotoví a zareagujete na výhodnou nabídku dříve než někdo jiný. To si ale žádá mnoho času a soustředění a navíc nemáte jistotu, že se vám podaří výhodný nákup.

V oblasti nákupu nemovitostí je každá rada drahá. Koupě bytu či domu představuje z hlediska velikosti investice mnohdy i celoživotní rozhodnutí, je proto třeba důkladně zvážit každý krok. Schopnost odhadnout, kolik bude stát nemovitost podle vašich požadavků a přání, stejně jako posouzení výhodnosti konkrétní nabídky a tržní ceny, patří mezi klíčové.

Veřejné portály a aukce

Kromě sledování veřejných portálů s inzercemi je dalším způsobem sledování dražeb, výběrových řízení a privatizací nemovitostí. V aukcích se dají pořídit nemovitosti výhodně i 30 % pod tržní cenou, avšak je třeba mít alespoň základní zkušenosti s obchodem s nemovitostmi. V opačném případě se může stát, že vlivem psychologického efektu dražby vydražíte nemovitost za vyšší cenu, než je její skutečná hodnota.

Pokud se v oblasti realit nepohybujete zrovna jako ryba ve vodě, není od věci konzultovat nezávislé realitní společnosti a získat pomoc při posuzování racionality investice od nestranných odborníků s bohatými zkušenostmi. Vynaložené prostředky za konzultace se vám bohatě vrátí na ušetřeném času, starostech a v neposlední řadě i penězích. Služba expertní prohlídky nemovitosti zahrnuje nezávislé posouzení profesionály z mnoha oborů – právníci, architekti, stavaři, techničtí znalci, investiční poradci a mnozí další.

 

Nezávislý realitní odborník

„Obecně panuje mylný dojem, že dražba automaticky zaručuje výhodnou cenu. Pokud dražitel nemá přesnou představu o tržní hodnotě nemovitosti a případných nákladech za rekonstrukci, nemůže správně stanovit maximální cenu, za kterou se mu ještě vyplatí nemovitost vydražit,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která se více než 10 let zabývá poradenstvím v oblasti investičních nemovitostí, jejich správou i prodejem.

„Vlivem emocí se pak často stává, že se kupující přeplatí. Proto našim klientům pomáháme s vyhledáváním zajímavých investičních příležitostí na nemovitostním trhu. Naši realitní poradci nemovitost prohlédnou a zpracují posouzení tržní ceny a ekonomiky celé investice. V případě přímého prodeje jsou také schopni pádnými argumenty vyjednat maximální možnou slevu a ušetřit tak kupujícímu desetitisíce, nezřídka i statisíce,“ doplňuje Novotný.

Dobrá informovanost a znalost umožňuje odhalit, v jakých případech je cena nadsazená a prodávající pouze zkouší štěstí, a kdy se naopak pohybuje v reálných číslech. Dobrou zpětnou vazbou bývají zmíněné realitní servery, kde si srovnávací metodou můžete udělat představu o cenách bytů se shodnými parametry v různých lokalitách.

Související příspěvky

Vybíráme matraci – jak a kde nejvýhodněji?

redakce

Výškové čištění fasád, odstraňování graffiti, sprejů, tagů Praha 1

redakce

Nepodceňujte pojištění své domácnosti

redakce