TIPY

Jak ochránit dřevo, na kterém si pochutnává červotoč?

Na vlastnosti dřeva nedáme dopustit, ale za určitých okolností nám může přírodní materiál spíše přidělat starosti. Třeba když se do něj pustí nenápadní tvorové, které prozradí specifické chroupání. Červotoče slyšíme jen za absolutního ticha, obvykle v noci. Jeho larvy jsou proslulé svým apetitem a ne každý ví, jak se jich zbavit. Dělají snad vrásky i vám? Přečtěte si, jak nezvané hosty efektivně zlikvidovat a zajistit, aby se už nevrátili.

Napadení dřeva červotočem není nijak neobvyklé. Dřevokazný hmyz jsi libuje v prostředí o vlhkosti 10-80 % a je vedle plísní a hub nejčastějším biologickým škůdcem, který napadá nábytek či jakoukoliv jinou dřevěnou konstrukci. Škody způsobují larvy tvořící tzv. výletové chodbičky. Rozsah poškození se může zvenčí jevit jako zanedbatelný, ale ve skutečnosti bývá konstrukce často „prožraná“ skrz na skrz.

 

O pachateli víte, jak se proti němu bránit?

Došli jste k závěru, že se u vás doma usadili červotoči? Postupujte následujícím způsobem:

Napadený nábytek izolujte od ostatního zařízení a všechny kusy pečlivě zkontrolujte. Smiřte se s tím, že některé napadané věci zachránit nelze.

V minulosti se restaurátoři zbavovali červotočů tak, že napadené dřevo umístili do prostředí, ve kterém si dřevokazný hmyz příliš nelibuje, tedy někam, kde panují vysoké a suché mrazy. Podobných podmínek zřejmě nedosáhnete, ale snažte se alespoň důkladně větrat a snížit vlhkost vzduchu v místnosti.

„Zaručených“ způsobů, jak eliminovat červotoče, najdete na internetu nespočet. Někdo například doporučuje potřít napadená místa směsí neředěného octa, jaru a pepře (ocet a jar v poměru 10:1), případně ošetření automobilovým palivem E 85 či roztokem z louhového mýdla.

 

Další možností je chemie. Speciální přípravky se injekčně vstřikují přímo do výletových chodbiček.

Anebo se obraťte na odborníky. Ti při likvidaci červotoče využívají mikrovlnnou technologii nebo tlakovou injektáž.

Po likvidaci škůdců by měla následovat ochrana dřeva vhodnou impregnací. Takto ošetřená místa již červotoč nenapadá.

Související příspěvky

Fotovoltaika na zimu: Má smysl?

redakce

Květináče nejsou jen na ozdobu, jak vybrat ty správné?

redakce

Netrapte se se škrábáním zamrznutých skel

redakce