TIPY

Interiérový designér nejsou vyhozené peníze. Jak pracuje a s čím vám může pomoci?

Když se řekne interiérový designér, každému naskočí mlhavá představa, čemu se takový člověk asi věnuje. Protože je to profese relativně mladá, panuje kolem ní řada mýtů. Jedním z nejčastějších je ten, že je to zbytečný a drahý luxus. Pořád ještě můžete zaslechnout názor, že si ji kupují jen snobi, kteří nemají čas na to, co běžný člověk zvládne sám. Práce interiérového designéra není zadarmo, ale mít takového odborníka na své straně při navrhování nového bydlení či rekonstrukci toho stávající se mnohonásobně vyplatí. Proč?

Stavbu nového domu nebo rekonstrukci na počátku většinou provází nadšení, zatímco v koncové fázi výjimkou nebývá rozčarování a čiré zoufalství nad tím, co vše se nepodařilo domyslet kvůli nedostatku zkušeností. V takových situacích naplno pocítíte nejen důležitost makro celku stavby, ale také správného rozvržení a uspořádání interiéru. Podobně jako jinde, i mezi interiérovými designéry se najdou tací, kteří si účtují neadekvátní sumy. Je jen na nás, abychom si vybrali toho správného a dostali jsme za zaplacenou investici odpovídající výkon.

„Cena za poskytnuté služby by měla být od začátku transparentní. Nastavte si ji už na počátku spolupráce a domluvte se, jaké služby už budou nad rámec. Je nezbytné, aby vám designér seděl jako člověk. Díky tomu se v jeho přítomnosti budete cítit přirozeně, uvolníte se a lépe vám půjdou vysvětlit vaše představy, které zatím existují v rovině snů. Nikdy si nenechte vnutit něco, co se vám nelíbí,“ říká interiérová designérka německého původu Anke Glut, která působí v Česku už mnohé roky. Za tu dobu tady spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Řemeslu se naučila na škole designu IDK v Praze.

„Interiérový designér má tu výhodu, že celý prostor interiéru vnímá jinak než my. Dokáže si vytipovat jeho přednosti i slabá místa a v navrženém konceptu s nimi pracovat tak, aby byl potenciál vašeho příbytku, ať už estetický, či praktický, využitý na maximum. Výsledkem by měl být domov, kde se budete cítit příjemně, ale nejen to – důležité je také funkčně zařízený prostor, který vám poskytne zázemí na vše, co doma rádi děláte,“ říká Anke Glut. Skutečný profesionál vám pomůže vyhnout se častým chybám, jejichž odstranění by vás později stálo nemálo energie i finančních prostředků. „Při výběru toho pravého odborníka dejte na doporučení a zeptejte se na reference. Doporučuji také projít si jeho portfolio. Fotografie hotových realizací vám napoví, jak designér pracuje a jestli je to to, co hledáte,“ radí Anke Glut.

 

Bydlení pro single ženu v rezidenci Strakonická

Interiérová designérka Anke Glut nás nechala nahlédnout do jednoho ze svých projektů z května tohoto roku. Její služby vyhledala mladá a svobodná žena, která chtěla pomoci s návrhem zrekonstruovaného bytu s dispozicemi 2+kk v činžovním domě v atraktivní lokalitě Praha 5 – Smíchov. „Byt je vybavený kompletní kuchyní. Jídelní stůl jsem navrhla v podobě nízkého barového sezení, aby zbyl dostatečný prostor pro pohodlný gauč. V ložnici jsem nechala hodně úložného prostoru ve velké skříni a vedle dvojlůžka ještě místo pro pracovní stůl. Velká zrcadla v ložnici, ve vstupu do obývacího pokoje a ve vstupní hale opticky místnosti rozšiřují. Protože celý dům působí velmi elegantně, držela jsem odstínů světlé šedé, bílé a starorůžové. Elegantní atmosféru pomohlo dotvořit luxusní osvětlení,“ popisuje designérka Anke Glut.

Související příspěvky

Interiérové a posuvné dveře s puncem luxusu

redakce

I velké travnaté plochy potřebují údržbu

redakce

Silné neodymové magnety: které existují a na co se vám hodí?

redakce