TIPY

S koupí vysněného bydlení se neukvapte. Vše má svá pro i proti

Také máte už dlouho představu o dokonalém bydlení? Víte přesně a do detailu, co chcete a potřebujete? Byt či dům kupujete většinou jednou za život, a tak se neukvapte. Lidé jsou mnohdy ochotni zaplatit ohromné částky za nemovitosti, které se později ukážou jako naprosto nevyhovující.

Rozvážnost je zde na místě. Nabízíme vám jednoduchý přehled výhod i úskalí různých druhů nemovitostí. Zodpovězte si upřímně několik otázek a třeba vás překvapí, že vaše vysněné bydlení ve skutečnosti vůbec neodpovídá vašim skutečným potřebám.

 

Koupě nebo pronájem?

To je první otázka, kterou si při hledání bydlení kladete. Zejména studenti a mladí lidé bez dětí se často děsí představy velkého finančního závazku při koupi, případně se nechtějí vázat na jedno místo.

Bydlení v pronajatém bytě opravdu nabízí spoustu svobody:

  • Finanční svobodu: V případě finanční nouze jednoduše vypovíte nájemní smlouvu a můžete jít do levnějšího bytu. Bez stresu, starostí a dodatečných půjček.
  • Svobodu rozhodování: Nevíte, kde chcete bydlet v budoucnosti, zda budete zakládat rodinu, či kolik budete vydělávat? V takovém případě s koupí nespěchejte.

Jestli ale máte stabilní příjem a s partnerem či partnerkou plánujete společnou budoucnost, není důvod s koupí čekat. Měsíční splátka v případě délky splatnosti 30 let bude zhruba stejně vysoká jako cena nájmu, a po 30 letech budete mít vlastní bydlení. Čím déle ale budete s hypotékou čekat, tím rychleji ji pak budete muset splatit – a tím vyšší budou i splátky.

 

Byt v Praze nebo dům v okolí?

To je druhá zásadní otázka, kterou si musíte zodpovědět. Bydlení v rodinném domku za Prahou láká logicky zejména mladé rodinky. Nespornou výhodou je velký obytný prostor a zahrádka, kde si vaše děti můžou hrát v bazénu či na pískovišti. K tomu si připočtěte klid vesnice a výhody hlavního města na dosah. Středně velký domeček v satelitu navíc dnes pořídíte za stejnou částku, jako menší byt v Praze – a to jak v případě rekonstrukce starého domu, tak i při stavbě nového.

Bydlet v domku za Prahou je snem mnoha rodin. Vše má ale i svá negativa.

Výčet výhod bydlení za Prahou tedy není krátký. Ale pozor: nenechte se zlákat idylickou představou a vyhodnoťte si i možná negativa, aby vás později něco nepřekvapilo. Možná nakonec zjistíte, že vám stejnou idylku poskytne menší byt v dobré pražské lokalitě, třeba někde u lesa.

  • Denní dojíždění: Jste připraveni trávit tolik času v autě (a zácpách)? Dojíždět budete nejen do práce, ale i do obchodu či za přáteli, kulturou a svými koníčky. A stejně tak budete rozvážet svá dítka do školy a na kroužky.
  • Osamělost: zelené vdovy jsou maminky na mateřské či v domácnosti, bydlící v satelitních vesničkách, které celé dny doma čekají na manžela a děti. Jako novousedlíci zde nemají přátele a nenachází ani možnosti kulturního či volnočasového vyžití. A jednoho dne vaše ratolesti také zatouží po trávení času s přáteli a vaše krásná zahrádka je už tolik zajímat nebude.
  • Finanční náklady: Relativně nízké pořizovací náklady jsou také zavádějící. Ke kupní ceně si připočtěte náklady na energie a provoz domu, a taky na benzín. Už za pár let půjde o hodně vysoké částky, které možná změní váš názor.

 

Novostavba nebo starší byt/dům?

Teď už víte, zda chcete bydlet v Praze nebo v okolí, ale přichází další otázka: bydlet raději ve starší nemovitosti či v novostavbě? Opět si dávejte pozor na idealizaci bydlení ve starých domech. Vysoké stropy, velkorysé dispozice či centrální lokalita zní jako sen, ale také se tyto výhody mohou stát noční můrou.

Rekonstrukce starého domu není levná ani rychlá záležitost.

Starší a staré domy

Čím vás mohou nemile překvapit starší domy?

  • Hlučnost: Zlákala vás atraktivní lokalita bytu přímo v centru dění? To ale znamená i noční život a neutichající dopravu. Jestli máte lehký spánek, na historické domy v centru Prahy raději zapomeňte.
  • Vysoké náklady na rekonstrukci a údržbu: Rekonstrukce bytu ve starém domě v Praze není levná záležitost – a proto byste ji měli zohlednit při počítání konečných nákladů. Pravděpodobně zjistíte, že opravit starý nebo koupit nový dům či byt je finančně skoro stejně náročné.
  • Nevyhovující standardy: Zejména historické domy mají dnes již nevyhovující dispozice a vysokou energetickou náročnost. Vysoké stropy jsou sice krásné, ale znamenají mnohdy i dvojnásobné náklady na vytápění. Prostorné pokoje působí elegantně a vzdušně, ale myslete na to, že při dnešních cenách nemovitostí se počítá každý metr. Navíc starší byty jenom málokdy disponují balkónem a ústředním topením, což jsou dnes již nezbytnosti.

Pokud vás staré domy zajímají, kontaktujte raději odborníka, který dům zhodnotí a poradí, jak rekonstruovat starý dům.

Nové domy a novostavby

Novostavby v Praze jsou sice na první pohled nejdražší možností, ale ušetří vám mnoho dodatečných nákladů a starostí. Pozor si ale dávejte na nekvalitní stavby či nedostatečnou občanskou vybavenost v lokalitě. Své bydlení hledejte pouze s kvalitní realitní kanceláří, která vám vybere ten nejvhodnější nový domov.

Kvalitní novostavba v dobré lokalitě vám poskytne nejvyšší standard bydlení. Zdroj: Tide.cz

 

Související příspěvky

Když nábytek z masivu tak takový, aby opravdu vydržel!

redakce

Nenechávejte sprejery ničit váš majetek. Odstraňování, anti graffiti Brno

redakce

Jak poznat kvalitní plastová okna?

redakce