TIPY

Ekologické daně a dotace pro domácnost: jak si finančně pomůžete vy?

Ochranu životního prostředí dnes řeší celý svět a Česká republika nezůstává pozadu. Některé daně a dotace mají finančně motivovat Čechy k úsporám energií a lepšímu vztahu k ekologii a životnímu prostředí. Máte jasno v nejznámějších podpůrných programech?

 

1. Ekologická daň

Ekologická daň jako právní termín reálně neexistuje, přesto se poplatky zohledňující přístup domácností k životnímu prostředí stále týkají velkého množství lidí. Současné technologie přitom nabízí cesty, jak se od některých poplatků osvobodit.

a. Daň za vodu

V případě poplatků za vodu rozlišujeme dva termíny – vodné a stočné. Zatímco vodným platíme za dodávku pitné vody, stočné se vztahuje na odvádění a čištění odpadních vod. Odběr vody lze razantně snížit využíváním dešťové vody, ještě pokročilejším řešením je úplná vodní soběstačnost pomocí přeměňování dešťové vody na pitnou. Od druhého poplatku jsou osvobozeni majitelé domácích čističek.

b. Daň z elektřiny

Ekologická daň z elektřiny je součástí odvodů distributorovi a v současné době činí asi 34 Kč za megawatthodinu. V některých domácnostech se poplatek může vyšplhat až do výše tisíce korun ročně. Daň se týká i odběratelů elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

c. Daně pro motoristy

Už při registraci nového vozidla řidiči odvádějí peníze na likvidaci autovraků. Výše této takzvané ekologické daně na auta je odstupňována podle množství emisí výfukových plynů a může činit až 10 000 Kč. Majitelům nízkoemisních vozů však bývá odpuštěna.

Dělat svět hezčím a ještě na tom vydělávat – to je hlavní myšlenka státních ekologických dotací.
Dělat svět hezčím a ještě na tom vydělávat – to je hlavní myšlenka státních ekologických dotací.

https://depositphotos.com

 

2. Kotlíková dotace

Kotlíkovou dotací přispívá Ministerstvo životního prostředí až 127 500 Kč na ekologický způsob vytápění. Příspěvek se vztahuje na zřízení kondenzačního plynového kotle, tepelného čerpadla nebo solárních panelů včetně úprav spalinových cest nebo vypracování projektové dokumentace. Vůbec největší měrou je dotováno pořízení kotle na biomasu.

V České republice by se za dobu trvání dotací (do roku 2020) mělo vyměnit až 100 000 starých, neekologických kotlů za celkem 9 miliard. Podle odhadů se ale kotlů, které výrazně znečišťují ovzduší, stále používá více než trojnásobek. Od roku 2022 je přitom nebude možné využívat, a kdo dotace nevyužije, bude výměnu muset platit ze svého.

 

3. Nová zelená úsporám

Ke snížení energetické náročnosti budov motivuje české domácnosti dotační program Nová zelená úsporám. Žadatelé mohou příspěvky využívat na zateplení stávajících rodinných nebo bytových domů, na fotovoltaické panely na střechu nebo systémy s rekuperací.

Další bod programu pak zohledňuje stavitele nových nízkoenergetických nebo pasivních domů a také zřizovatele zelených střech. Podobně jako kotlíková dotace přispívá Nová zelená úsporám na výměnu neekologického zdroje tepla za šetrné zdroje, jako jsou tepelná čerpadla nebo sluneční elektrárny.

Až polovinu výdajů na zateplení domu mohou žadatelé dostat v rámci dotace Nová zelená úsporám.

https://depositphotos.com

 

4. Úspory vody s Dešťovkou

Až 20 000 Kč a navíc dalších 3 500 Kč za každý m3 vybudované nádrže mají šanci získat žadatelé o příspěvek na akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady v rámci dotačního programu Dešťovka. Nárok na dotaci mají majitelé stávajících domů v lokalitách potýkajících se s nedostatkem vody.

Další body programu už se týkají celé České republiky a vztahují se i na novostavby. Akumulace dešťové vody pro splachování a zálivku zahrady je dotována základní částkou až 30 000 Kč a systém domácí čistírny odpadních vod až do výše 60 000 Kč plus příspěvek 3 500 Kč na každý kubík objemu nádrže.

 

5. Noční proud

Nejedná se sice o dotaci jako takovou a termín „noční proud“ navíc ani formálně neexistuje. Přesto by dvoutarifní sazba zohledňující vytápění nebo ohřev teplé vody pomocí elektrického bojleru, akumulačních kamen nebo tepelného čerpadla neměla na seznamu chybět. Přepínání mezi takzvaným vysokým a nízkým – cenově příznivějším tarifem za odběr elektřiny mohou uplatňovat také majitelé elektromobilů.

Související příspěvky

Jak si vybrat ten nejlepší gril

redakce

Jaké jsou možnosti při pořízení sušičky prádla?

redakce

Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc

redakce