TIPY

Chraňte svůj domov před nezvanými návštěvníky. Bezpečí začíná u kvalitních dveří

S nadsázkou řečeno, váš domov je bezpečný jen do té míry, do jaké jsou bezpečné vaše vstupní dveře. Právě dveřmi se většina zlodějů snaží proniknout do soukromých objektů nejčastěji. Výběr vstupních dveří a veškerého příslušenství byste proto měli konzultovat s odborníkem. Bezpečnostní dveře je totiž radno vybírat podle zcela jiných parametrů než dveře interiérové.

Vstupní dveře jsou a vždy budou hlavní branou do našeho soukromí, ve kterém bychom se měli cítit v bezpečí. K tomu nám může výrazně pomoci správné zabezpečení. Hlavní jsou bezpečnostní dveře, které jsou dle statistik pro zloděje jednou z nejúčinnějších překážek. Při jejich výběru je však důležité dbát na bezpečnostní parametry.

 

Jaké zabezpečení zvolit proti zlodějům

„Základem zabezpečení každého objektu jsou kvalitní a certifikované bezpečnostní dveře. Vždy vybírejte bezpečnostní dveře certifikované českou státní zkušebnou minimálně ve třetí bezpečnostní třídě s příslušenstvím minimálně ve stejné třídě. Mezi příslušenství patří bezpečnostní kování a vložka. Vzhledem k pestré nabídce dnes už není problém vybrat si skutečně bezpečné dveře v kvalitním provedení a v požadovaném designu přesně podle vašich představ,“ říká Jaroslav Pecka, obchodní ředitel české firmy NEXT, která vyrábí bezpečnostní dveře už třicet let.

Vstupní dveře včetně bezpečnostního kování a zamykací vložky by měly splňovat minimálně požadavky na bezpečnostní třídu 3. Tato třída nabízí dostačující ochranu proti většině zlodějů, avšak doporučujeme zvážit i bezpečnostní třídu 4, která odradí i zkušené zloděje. „Zloději jsou při vloupání do domácností stále drzejší a vynalézavější. Vedle klasických násilných postupů používají i sofistikované nenásilné metody, nástroje a triky. Kromě stupně zabezpečení jsou i další vlastnosti, na které je dobré se zaměřit při výběru. Je to například odolnost vůči požáru, která je ze zákona povinná v bytových domech. Protipožární odolnost by měla být minimálně třicet minut. Dobře vybrané dveře také dokáží eliminovat zápach nebo hluk,“ říká Jaroslav Pecka z firmy NEXT.

Kromě zamykací vložky dbejte i na kvalitní kování. Bezpečnostní kování poznáte od interiérového či stavebního podle toho, že z vnější strany dveří nemá viditelné šrouby. Mimo jiné poskytuje dodatečnou ochranu vložce.

 

Další opatření

Optimální zabezpečení domácnosti by ovšem nemělo končit pouze u dveří. Pokud nemáte bezpečnostní skla, ekonomickou variantou jsou bezpečnostní folie. Dobře chrání prosklené plochy a přitom esteticky nepůsobí nijak rušivě jako například funkční, ale nevzhledné mříže. Dům je pak vhodné zabezpečit také elektronickým zabezpečovacím systémem.

Existuje však několik dalších pravidel, jak snížit riziko vloupání na minimum. Vždy zamykejte dveře, a to i v případě, že jste doma. Pokud odjíždíte na dovolenou, nezatahujte žaluzie ani závěsy – to bývá neklamným signálem vaší dlouhodobé nepřítomnosti. V žádném případě nenechávejte klíče pod rohožkou ani na jiných „skrytých“ místech. Nechlubte se na sociálních sítích, že odjíždíte na dovolenou – spousta zlodějů si v dnešní době mapuje terén i na internetu.

Související příspěvky

Chcete podlahu, kterou můžete využít všude? Volte vinylovou.

redakce

Dřevostavba za „babku“, aneb jak proměnit sny v realitu

redakce

Kombinace plastu a hliníku dala vzniknout novému druhu oken

redakce