MIX OSTATNÍ

Převod hypotéky na jinou nemovitost

Pořídili jste si bydlení na hypotéku a teď se potřebujete přestěhovat? Rozrostla se vám rodina, máte příliš hlučné sousedy, láká vás dům místo bytu nebo se potřebujete přestěhovat za prací? Dříve byl převod hypotéky na jinou nemovitost složitý proces, dnes vám s tím naštěstí pomůže skoro každá banka.

 

Vyřešit převod hypotéky na jinou nemovitost lze různými způsoby:

Nejjednodušším řešením této situace je splacení původního hypotečního úvěru na bydlení a koupě nového bydlení na novou hypotéku. Prodej domu nebo bytu zatíženého hypotéku není na realitním trhu nijak problematický. Pokud kupující má vlastní finance, nákup nemovitosti zatížené hypotékou představuje cca týdenní zdržení oproti standardnímu prodeji. Pokud si i kupující bere hypotéku, nákup nemovitosti je časově stejně náročný jako při standardním prodeji.

Banka vám dále může nabídnout refinancování hypotéky, což představuje poskytnutí nového hypotečního úvěru, s kterým se splatí ten původní a druhá část se využije na nákup nového bydlení. Po prodeji původního bydlení můžete část nového hypotečního úvěru splatit právě získanými financemi z prodeje.

Vzhledem k tomu, že převod hypotéky na jinou nemovitost v podstatě znamená změnu zástavy hypotečního úvěru, banky se tomuto kroku brání (a proto jsou předešlé dva kroky jednodušší). Pokud se ale vaše bonita nezměnila a pokud hlavně odhadní cena nové nemovitosti vyhovuje nebo převyšuje částku hypotečního úvěru, neměl by být problém s takto přímým převodem.

Jedinou nevýhodou převodu hypotéky na jinou nemovitost jsou tedy poplatky od banky za změny v hypoteční smlouvě (změna zástavy) a poplatky za předčasné splacení úvěru. Poplatku se ale můžete vyhnout, když si předčasné splacení načasujete na období mezi fixacemi.

Související příspěvky

Znalost první pomoci – nepodstatný přežitek, nebo základní dovednost?

redakce

Komody z masivu

redakce

Bazén je přežitek, pořiďte si SPA!

redakce