INSPIRACE

Samozavlažovací truhlíky – na co si dát při jejich výběru pozor?

Samozavlažovací truhlíky jsou nejlepším řešením pro pěstování bylinek a květin. Jejich kouzlo je v tom, že se o rostlinky v nich zasazené nemusíte téměř starat. Pokud ale chcete, aby pěstování bylo skutečně téměř bezstarostné, musíte vybrat ten správný model truhlíku. Poradíme vám, na co si dát při výběru truhlíku pozor a představíme si i několik typů samozavlažovacích truhlíků.

 

Samozavlažovací truhlík a jeho důmyslná konstrukce

Na začátku je dobré vědět, že na trhu existují dva druhy samozavlažovacích truhlíků. Prvním typem jsou ty, které se za samozavlažovací jen vydávají. Poznáte je jednoduše. Většinou se jedná o podezřele levný truhlík a na jeho konstrukci není nic zvláštního. Od těch dejte raději ruce pryč. Druhým typem jsou pravé – funkční samozavlažovací truhlíky. Na první pohled je poznáte díky jejich speciální konstrukci.

Co musí samozavlažovací truhlík mít?

Konstrukce samozavlažovacího truhlíku musí mít několik částí. Truhlík musí bezpodmínečně mít rezervoár vody, zalévací šachtu, prostor pro cirkulaci vzduchu, knot a také hladinoměr, podle kterého sledujete množství vody. Díky těmto součástem může truhlík plnit svou funkci – tedy zajistit rostlinám dostatek vody bez toho, aniž byste museli každý den zalévat. Důležitou součástí samozavlažovacích truhlíků je sponka, která zajišťuje, aby substrát nepropadával do prostoru zásoby vody. Důležitý je také přepadový otvor. Ten zajišťuje, že v případě deště, nebo přelití rostliny, dojde k bezpečnému odtoku nadbytečné vody. Přepadový otvor také zajišťuje přívod vzduchu a provzdušnění substrátu. Rostliny tak lépe prospívají.

 

TIP

Důležité je sledovat nejen hladinu vody. U Samozavlažovacích truhlíků si musíte dát i pozor na to, aby se hnojivo neusazovalo na dně truhlíku. V tomto případě by se totiž k rostlinám živiny nedostaly. Pokud chcete mít jistotu, zvolte raději hnojivové tyčinky, které se zapichují do zeminy.

 

Jaký typ vybrat?

Se zajímavou nabídkou přichází společnost Plastia. Nabízí samozavlažovací truhlík MARETA, který je možné mít v několika barevných kombinacích, takže se stane i funkční ozdobou. Zajímavý je i truhlík Siesta LUX, který má dokonce i vyrovnávací nožičky, takže stojí i na nerovných površích. V nabídce najdete i vysoce praktický samozavlažovací úzký truhlík s hladkým povrchem BERGAMOT a další modely.

 

Nabídku najdete na www.plastia.cz

 

Související příspěvky

Správné nářadí a stroje při práci jsou základem úspěchu

redakce

Kvalitní vyčištění a dezinfekce koberců v mateřské školce v Praze

redakce

Mytí oken ve výškách

redakce