INSPIRACE

Proč se vyplatí topit kamny na dřevo?

V době, kdy celou Evropu zužuje strach z rostoucích cen energií a nejistá budoucnost dodávek plynu, představuje dřevo elegantní, a především dostupné východisko pro všechny, kteří chtějí mít letošní topnou sezónu klid a rádi by si ponechali alespoň zlomek nezávislosti na událostech celého světa. Topení v krbových kamen na dřevo má hned několik velmi zásadních výhod, které z něj dělají jeden z nejvyhledávanějších způsobů vytápění, které jsou k dispozici.

Krbová kamna jsou dostupná pro každého

Jednou z největších výhod krbových kamen na dřevo je jejich univerzálnost. Můžete je totiž postavit zcela kamkoliv. Takže ať už řešíte vytápění novostavby, starého domu nebo chaty či chalupy, pro všechny tyto možnosti jsou krbová kamna na dřevo řešením. Nemusíte zoufat ani v situaci, kdy v domě máte již zajetý a ozkoušený otopný systém. Tedy pokud například topíte plynem a v domě máte klasické radiátory, není potřeba kvůli kamnům nic měnit. Stačí si pořídit krbová kamna s teplovodním výměníkem a je už pouze na vás, jestli vytápění domu přenecháte zcela na kamnech nebo zda budou kamna spolupracovat se stávajícím kotlem, který doma máte. Díky termostatům lze využít totiž využít i tuto variantu. Dnešní trh navíc nabízí skutečně širokou škálu designů kamen, takže ať už prahnete po klasických, nádherných a majestátných kachlovkách nebo byste raději modernější podobu s velkoformátovými dlaždicemi ve skandinávském stylu, můžete se spolehnout, že najdete ta pravá právě pro váš domov.

Ekologické a efektivní topení za nízkou cenu

Díky inflaci a celosvětové geopolitické situaci letos zažíváme nepříjemné zdražování v podstatě všeho, co lze koupit. Ať už jsou ceny skutečně odrazem trhu nebo jsou uměle navyšovány, realita je taková, že si letos připlatíme. Nahoru šly samozřejmě také ceny briket, pelet a dřeva, ovšem dřevo stále zůstává na těch nejnižších příčkách a pokud můžete využít například dřeva z vlastních pozemků, máte tuto zimu vyhráno. Díky nejmodernějším technologiím, které zefektivňují spalování a hoření v kamnech jde také o jeden z nejekologičtějších způsobů vytápění, což potěší především ty, kterým záleží na ochraně životního prostředí. Nadchne vás také fakt, že ty samé technologie ušetří spoustu vašich peněz právě na otopu, protože díky nim není potřeba přikládat tak často a spotřeba dřeva významně klesá. Ovšem abyste z kamen vymáčkli co nejvíc a zároveň si zachovala svou ekologii, je potřeba topit dostatečně vysušeným dřevem, tedy o vlhkosti do 20 %, kterého docílíte minimálně ročním sušením na vzduchu pod střechou. Dřevo s vyšší vlhkostí bude hodně kouřit, způsobí vznik a usazování dehtu v kamnech, kouřovodech i komínu a může mít ve výsledku fatální vliv na životnost vašich kamen.

Nezávislost na dodavatelích

Umíte si představit, jaké by to bylo, kdybyste se nemuseli v zimě obávat toho, že kvůli mrazům, vichrům či bouřím vypadne proud a nechá vás i vaši rodinu napospas mrazivým teplotám? Každý z nás to určitě zažil. Zapálíte svíčky a přemýšlíte nad tím, jak dlouho to může trvat a v situaci, kdy máte doma malé děti nebo třeba starší osoby náchylné na zimu, jde o velmi nepříjemnou situaci. Krbová kamna na dřevo řeší i tento problém za vás. Nemusíte zoufat a stačí pouze přiložit do kamen, dát nohy nahoru a libovat si v nezávislosti, kterou vám kamna dopřejí. V případě, že si pořizujete kamna s výměníkem, jsou přesně pro tyto případy vybavena vychlazovací smyčkou a pojistným ventilem, které zareagují na stoupající teplotu a tlak a vpustí do výměníku vodu z řádu, která kamna i výměník ochladí. Jestliže máte z těchto situací i přes to obavy, vyplatí se pořídit si záložní zdroj energie.

Neopakovatelná atmosféra přímo v srdci vašeho obýváku

Jedním z posledních ale neméně důležitých důvodů, proč lidé milují topení dřevem v kamnech je neopakovatelná atmosféra, kterou přinese do vašeho domova. Možná se to zdá jako klišé, ovšem sami uvidíte, že jakmile je někde možnost sledovat tančící plameny ohně, i ti nejzarputilejší z nás rádi přijdou, usadí se a nasávají tu krásu a přirozené teplo až do morku kostí.

Související příspěvky

I ve sprchovém koutu si můžete užívat relaxaci

redakce

Mohou být sedací vaky využity v interiéru i exteriéru? Outbag/Pushbag rozhodně ano!

redakce

Jak správně vybrat přikrývku

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.