INSPIRACE

Ceny chat opět stouply, jaký bude mít situace vývoj?

Že jsou Češi národ chatařů, není žádnou novinkou a touha po svém vlastním kousku přírody nás provází od nepaměti. Aktuální situace na realitním trhu však začíná být trochu děsivá a ceny chat nadále stoupají, meziročně vzrostly o desítky procent.

 Na tomto vývoji má svůj podíl bezesporu aktuální epidemiologická situace a s ní spojené omezení cestování. Zatímco ještě před dvěma lety jsme si mohli pochvalovat cenovou dostupnost letenek do exotických zemí a jednoduchost cestování obecně, nyní se lidem jen tak odletět za teplem nechce. Svůj podíl na tom mají restrikce v daných zemích a také podmínky po návratu zpět vyžadované českou vládou.

K tomuto problému se tak spoustu lidí staví vyčkávavě a mezitím, než se situace uklidní, poznávají alespoň Českou republiku. Společně s tím však roste i touha po jakékoli formě rekreace a kde jinde se rekreovat, než na chatě? Chat a chalup je však na tolik lidí málo a není výjimkou, že na jeden objekt zavolají desítky, ne-li stovky zájemců. To přirozeně žene ceny rekreačních nemovitostí nahoru a lidé si na ně nezřídka berou hypoteční úvěr. „Registrujeme zvýšenou poptávku po chatách a chalupách a naopak teď před sezonou se výrazně snížil počet prodávajících. Nejčastěji se o chaty zajímají lidé žijící v bytech a ve městech, kteří pro sebe hledají alternativu, kde mohou trávit volný čas, ale i pracovat,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na region Berounska.

A právě do této části Čech často unikají právě lidé žijící nebo pracující v Praze. Hlavní město je odsud totiž dobře dostupné a přitom se kolem Berouna stále najde velké množství míst nabízejících soukromí a nádhernou přírodu. „Zatímco dříve nebylo výjimkou, že lidé kupovali chaty klidně i na druhém konci republiky, než sami bydleli, nyní se snaží najít něco v dojezdové vzdálenosti do hodiny od svého bydliště. To připisujeme například i tomu, že na chatě spoustu lidí netráví jen dovolenou nebo víkendy, ale jsou tu i na home office, který je teď v Čechách více rozšířený než kdy jindy.  S tím jsou však samozřejmě spojené i požadavky na vybavení chaty. Lidé teď poptávají spíše kompletně zasíťované objekty, kde není problém například zavést internet,“ dodává Kindl.

Co by tak poradil zájemcům o rekreační nemovitost? Vyplatí se do chaty investovat nyní nebo je lepší počkat? Dle Kindla nás teď pravděpodobně může čekat ještě další nárůst cen, a to hlavně z toho důvodu, že je před námi letní sezona. Mírného poklesu bychom se však poté mohli dočkat na podzim a případně poté i v době, kdy se za koronavirem budeme moci bez obav už opravdu jen ohlédnout. „Dá se předpokládat, že jakmile se svět alespoň trochu vrátí do normálu a spolu s tím začne být cestování zase o něco více komfortní, částečně zájem o chaty a chalupy upadne. To však může trvat klidně i několik let. Proto pokud někdo uvažuje o koupi tohoto druhu nemovitosti, neotálel bych,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

Související příspěvky

Jak má vypadat kvalitní dřevěná pergola pro zastřešení terasy?

redakce

Výrobky pro rodinné domy

redakce

Aby světlovody byly opravdu přínosné, musí mít vysokou kvalitu

redakce