INSPIRACE

Jak správně odvzdušnit topení

Zavzdušnění radiátorů patří k jedné z nejběžnějších závad, ke kterým v průběhu jejich provozu dochází. Nejedná se naštěstí o nic závažného, a tak si odvzdušnit radiátor, díky našemu stručnému návodu zvládnete i vy sami.

Jak odhalit zavzdušněný radiátor?

Poznat, že je některý z vašich radiátorů zavzdušněný, není nic těžkého. Jedním z průvodních znaků je plejáda zvláštních zvuků, jako jsou praskání, skučení či kvílení, které radiátor vydává a jež vás nejednou dokáže vyrušit z klidného spánku. Druhým znakem je pak znatelné snížení topného výkonu. Tento výkonnostní pokles je zapříčiněn zvýšeným množstvím vzduchu, který zabraňuje správné distribuci horké vody.

Příprava

Odvzdušnění topení je opravdu jednoduché a k jeho provedení vám bude stačit jen pár základních pomůcek, které najdete v každé domácnosti a mezi které patří nádoba (hrnek, či sklenice), do které poteče voda, starší hadr, či utěrka, jež zabrání stečení vody na podlahu, a odvzdušňovací klíč, nebo šroubovák, kterým ventil povolíte.

Postup

Máte-li všechny potřebné propriety připravené, můžete se do toho s chutí pustit. Postup, jak odvzdušnit topení, je opravdu jednoduchý. Nejprve necháte topení zahřát na cca třicet minut, pak jej opět vypnete. Než se radiátor rozehřeje, omotáte ventil, který bývá umístěn na jeho pravé straně, předem připraveným kusem látky. Poté nepatrně povolíte upouštěcí ventil, dejte přitom pozor, ať to nepřeženete, nejspíše bude stačit tak půl otáčky. Uslyšíte syčení způsobené unikáním vzduchu. Toto syčení by mělo postupně slábnout, až by ho měl vystřídat slabý proud vody vytékající z ventilu. Jakmile se objeví voda, ventil opět utáhněte a máte hotovo.

Zkontrolujte tlak vody

Po odvzdušnění topení může dojít k změně tlaku, po dokončení činnosti je proto dobé tlak vody ve vaší vytápěcí soustavě zkontrolovat. V ideálním případě by se měl pohybovat okolo 1,5 baru. Pokud bude tlak vyšší, obdobným způsobem upusťte vodu skrze ventil, bude-li příliš nízký, vodu dopusťte.

Jak odvzdušňovat u vícepodlažních domů

Pokud žijete ve vícepodlažním domu, je nutné myslet na to, že odvzdušnění radiátorů se musí vždy provádět od spodních pater směrem nahoru, aby nedocházelo k neustálému přesunu vzduchové bubliny. Jistou obtíž v tomto představují bytové domy s jednotnou vytápěcí soustavou, které pro účinné odvzdušnění vyžadují sousedskou spolupráci.

Kdy ideálně odvzdušňovat?

Ideálním časem pro odvzdušnění vašeho topení je doba náhlého poklesu teplot, které často předchází příchodu zimy. Je proto příhodné spojit období končícího podzimu s preventivním odvzdušňováním, které vám zaručí hřejivý a nerušený průběh zimy. Pokud vám byl tento stručný návod k užitku a stojíte o další užitečné rady, neváhejte a obraťte se na internetový portál 1t.cz, kde naleznete mnoho dalších praktických a přínosných návodů pro vaši domácnost.

Související příspěvky

Klasické dveře nedovolí využívat celý prostor místnosti

redakce

Třiďte odpad

redakce

Co je potřeba vědět před výběrem kování

redakce