INSPIRACE

Jak se zbavit potkanů?

Myslím, že na toto téma bychom si mohli vyprávět hodiny, dny. Nebo přeháním? Každý z nás, kteří máme v majetku nějakou zahrádku, ať už se jedná o malou užitkovou nebo velkou nebo jen zahrádku s květinami, se někdy potkáme se škůdci. Potkani jsou častým problémem nejen u nás zahradníčků, ale také u zemědělců. Jedná se sice o chráněné zvíře, ale pokud vám ničí zahradu, neváhejte se bránit! Tak co, připraveni? Dnes si povíme něco o tom, jak na ně, kde se berou a dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací.

Co to vlastně potkan je?

Potkany si lidé často krysami. Pravdou je, že potkani mají trochu jiné znaky než krysy, ale především to, že díky tomu, že jsou odolnější a přizpůsobivější, krysy vlastně tak trochu nahradili. Jedná se o velkého myšovitého hlodavce. Nachází se z velké části u lidských sídel nebo na zahradách. Potkani svou práci dělají převážně v noci nebo v části dne, kdy se začíná stmívat. A jak takový potkan vypadá?

  • délka jeho těla činí něco mezi 16 – 27 cm
  • jeho váha je cca 100 – 600 g
  • samci jsou větší a těžší než samice
  • díky rozmnožování existuje spousta zbarvení (zlatohnědá, hnědošedá, hnědočerná,…)

 Jak na potkany?

Způsobů, jak na ně je hned několik. Povíme si tady alespoň o pár z nich. Patří sem:

  1. past na potkany – Potkani mají už od přírody velmi dobrý čich, tudíž si musíme dávat pozor na to, aby cítil opravdu to, co cítit má. Abychom to správně pochopili, pokud potkani ucítí lidský pach, nemáte šanci, nepřijdou ani k pastičce. Proto je dobré a doporučené pracovat s nástrahou v rukavicích, abychom zabránili právě takovýmto problémům. Nejlepší možnost, kam položit pastičku je, kde se krtek zrovna nachází – mluvíme zde o aktivním místě jeho bydliště. Pasti můžeme rozlišit na past klešťovou (jedná se o kleštičky, které se sevřou, pokavad potkan vstoupí na pastičku) a past trubkovou (ovšem nevýhodou této pasti je velikost – pokud bude potkan obr, těžko se do trubkové pastičky nasouká).
  2. jed – Použitím jedu můžete vyřešit trable s potkany ihned. Velkou výhodou jedu je, že se jedná asi o nejúčinnější metodu. Nevýhodou ale naopak je, že pokud vám uhyne potkan pod zemí, nemusíte se ho zbavit.
  3. deratizační staničky (potkani požívají návnady, které začínají působit až za pár dní)
  4. vlastnoručně

Tak jako jiní hlodavci, i potkan může přenášet infekci. Je tedy vhodný, jak aplikování pastí či jiných zvolených prostředků pro jeho odstranění, tak i jeho samotné odstranění používat ochranné pomůcky, abyste zabránili přenosu nějaké choroby. Potkani jsou od přírody odolnější, silnější, ale především přizpůsobivější než například krysy. Proto musíme volit takovou variantu, která doopravdy zabere!

Ale nebojte, s trochou trpělivostí tuto činnost hravě zvládnete a s potkany zametete!

Související příspěvky

Nejen dětské koberce oživí dětský pokojíček

redakce

Špína ani mech už nemají šanci aneb jak zvelebit okolí svého domu

redakce

Domácí wellness v dnešní době nejsou jen science-fiction!

redakce