Tepelná čerpadla jsou u nás čím dál běžnější. Zřejmě víte, že existují jejich různé typy, a právě pro typy využívající energii vody či země je nutné vyrobit vrt nebo zemní kolektor. Hlubinný vrt, z nějž se odebírá energie vody či země, musí být zhotoven odbornou firmou.
Tepelná čerpadla, která odebírají teplo z vody (třeba ze studny) či ze země, jsou náročná na prostor. Jak hluboké musí být vrty pro tepelná čerpadla, se odvíjí od požadovaného výkonu. Pro 1 kW výkonu je zapotřebí:
- 12 m hloubky, jedná-li se o hloubkový vrt,
- 30 m2 plochy, pokud jde o horizontální vrt.
Průměr vrtu bývá 12 až 16 cm, vrtů se někdy dělá i více. Do nich se pak ukládá výměník tepla naplněný nemrznoucí směsí.
Na vrtání je třeba se připravit
Jak už bylo řečeno, vrty pro tepelná čerpadla na klíč provádí odborné firmy. Firma si s vámi nejdříve dá úvodní schůzku, kdy bude chtít zjistit dostupnost pozemku. Musí ověřit, zda se na váš pozemek dostane s vrtací technikou. Potřebuje také ověřit podloží, protože ne všude se dá použít stejná technika. Zkušení profesionálové však dokáží vytvořit vrt i v tom nejnáročnějším podloží.
Jaké jsou ceny?
Samozřejmě záleží na podloží a také na firmě, která vrt provede. Po celé ČR, avšak nejvíce na Vysočině, v Jihočeském a Jihomoravském kraji provádí vrty a také instalace čerpadla do vrtané studny společnost Smart-Zahrady, s.r.o. Ta si účtuje kolem 800 Kč za metr. Vrty běžně provádí do hloubek 50 až 100 metrů, ve výjimečných případech třeba až do 200 m.
Co jste nevěděli: V hloubce cca 20 metrů má půda teplotu kolem 10 stupňů. S každými dalšími 30 metry její teplota stoupá o zhruba 1 stupeň Celsia.
Firma se na vrtané studny a vrty pro tepelná čerpadla specializuje již od roku 2002. Sídlí v Brně, avšak pobočku má v Polné, kde také prodává domácí vodárny, čerpadla a čerpací techniku od české značky PUMA. Bližší informace najdete přímo na www.studny-polna.cz.