OSTATNÍ

Umíte lepit s vteřinovými lepidly?

Když se doma něco rozbije – hrníček, váza, dóza na mýdlo, ale i třeba hračky nebo se rozlepí bota. Stačí sáhnout po správném lepidle a máte za pár sekund problém vyřešen!

Ono se to ale řekne sáhnout po tom správném lepidle. Taky se vám stává, že často bádáte, jaké to lepidlo koupit? Které z těch všech vteřinových je to správné na slepení podbíračky, žraloka u boty nebo »utržené« kabelky?

 

Výběr lepidla

Záleží na tom, co budete lepit. Když volíte rychlý postup a menší plochu, pomohou vteřinová  lepidla. Jak z nich vybírat? Některá lepidla jako například inovovaná řada lepidel Loctite mají jž na přední straně přehledné informace co lepí, takže výběr bude opravdu snadný a rychlejší.

Proč lepit? Podívejte se na video. Pomůžete opravit planetu.

 

Tekuté vteřiňáky pro rychlé a pevné lepení

Když potřebujete rychle slepit rozpadlé dětské autíčko, prasklou vázu, odštípnuté ouško hrnečku,  prasklý květináč nebo keramické prasátko, vyberte si vteřinové lepidlo pro rychlé a pevné lepení. Tyto vteřiňáky jsou tekuté a schnou extrémně rychle, takže musíte lepit opravdu ihned, jinak vám zůstane na hrnečku přilepený i prst. Některá tekutá vteřinová lepidla jako je například Loctite Super Bond Brush mají dokonce pro pohodlnější nanášení vytvořený štěteček, který je praktickou součástí uzávěru, proto se lepidlo snadněji a hlavně přesněji nanáší. Navíc se dá slepený předmět dokonce mýt i v myčce.

Gelové vteřiňáky pro vyšší odolnost

Gelová konzistence dává vteřinovým lepidlům hned několik výhod. V první řadě jsou tato lepidla odolnější zejména na pnutí, vytváří odolnější spoje, proto se skvěle  hodí například pro opravu ucha kabelky nebo opravu pásku. Druhou výhodou je, že gelové lepidlo ani na svislých spojích téměř nestéká, proto například při lepení prasklého džbánu nemáte problém se zaschlými kapkami. To ale není vše, gel má ještě jednu výhodu. Většina gelových vteřinových lepidel udržuje určitou elesticitu, to je vhodné při lepení například obuvi, kde potřebujete, aby se lepený spoj vyrovnával s různým pnutím při pohybu. Příkladem gelového vteřinového lepidla je Loctite Super Bond Power Gel, který odolá otřesům, tahům i ohybům materiálu.

Lepidla pro kreativce

Vteřiňáky jsou vhodné i pro kreativní ručičky. Lidé, kteří rádi tvoří a mají spoustu nápadů se  nechtějí nechat lepidlem omezovat. Pro ně je pouhým nástrojem, který jim pomáhá docílit finální podoby jejich kreativní myšlenky. Proto se můžeme setkat i se speciálními lepidly vysloveně určenými pro kreativní tvoření jako je novinka Super Bond Creative Perfect Pen. Toto lepidlo dokáže lepit různé materiály. Díky speciálnímu zakončení, které vypadá doslova jako pero, je nanášení lepidla extrémně přesné a jednoduché. Proto není problém s ním přilepit i malý korálek nebo jinou drobnou ozdobu. Lepidlo celým svým tvarem připomíná silné pero, proto se i velice příjemně drží v ruce.

>>Zelený<< vteřiňák

I ve vteřinových lepidlech existují výrobky, které chrání naši planetu. Příkladem je Loctite Super  Bond Pure Gel, který nemá takový ten charakteristický dráždivý zápach, neobsahuje rozpouštědla a navíc jeho vnější obal je vyrobený 100% bez plastů.

Jak úspěšně lepit?

Vybrané lepidlo bychom tedy měli, co dál? Na co si dát pozor? Prvním krokem je očistit obě lepené plochy. Když to neuděláte, může se vám stát, že lepidlo dostatečně nepřilne a tudíž se vám věci za chvíli rozlepí. Stačí líh, otřít jím obě plochy a nechat oschnout.

Nanášení lepidla většinou není těžké. Před tím, než vteřinové lepidlo otevřete, je vhodné si pod lepenou věc dát papír nebo staré noviny, starý leták nebo něco podobného. Uvědomte si, že vteřinové lepidlo lepí opravdu rychle, tak ať jej nemáte více na stole, než na lepené věci. Odšroubujte uzávěr, naneste přesně na jednu lepenou plochu a ihned přitlačte druhý kousek tak, aby spoj přesně lícoval. Tekutá lepidla vám dají maximálně sekundu, kdežto gelová vám umožní ještě kratičký čas spoj korigovat. Počítejte s tím. Například Loctite Super Bond Pure Gel vám dává minimálně dvakrát delší dobu pro korekci než standardní vteřinové lepidlo Loctite.

Nu a je hotovo. Když se nad tím zamyslíte, tak to bylo vlastně fajn a zvládli jste to doslova za pár sekund. Ještě se můžete poklepat po rameni za pěkně opravené věci. Mnohdy je lepší vrátit věci zpět do života. Chovat se trochu ekologicky a opravovat. Vždyť nemusíme mít pořád něco nového. Je fajn dát šanci oblíbeným retro věcem, ze kterých se díky lepení můžete znovu těšit.

www.loctite-superbond.cz

Související příspěvky

Kvalitní LED žárovky i pro Váš domov

redakce

Nový dům se slevou až 42 %! Je to možné!

redakce

Krásné motivy na dvířka kuchyňských linek nemusí stát majlant

redakce