INSPIRACE

Jak na chov krevetky Caridina dennerli?

Caridina dennerli je sladkovodní krevetka, která pochází z Indonésie (Sulawesi, jezero Matano). Druhové jméno „dennerli“ získala od německé firmy Dennerle, která se podílí na financování výzkumu těchto druhů žijících v jezerech Sulawesi v Indonésii. Jak se o ní ale postarat, aby prospívala? Více v článku.

Je to krevetka, která je na chov náročnější. Naši chovatelé ji budou určitě znát pod názvem „kardinálka“. Typické je zabarvení předních párů nohou, tykadel a okrajů ocasních ploutví do čistě bílé barvy. Barva těla u této krevetky bývá sytě červená. Po těle jsou výrazné bílé tečky a tykadla jsou delší než tělo. Dorůstají do velikosti asi 2,5 cm a samice bývá větší než samec. Rozdíl je však nepatrný.

Základní podmínky pro chov

Určitě je vhodné zvolit jednodruhovou nádrž, jelikož jsou tyto krevetky velice plaché a přítomnost jiných živočichů by mohla být pro ně stresující. Voda by měla mít dostatek kyslíku a nulovou hodnotu dusitanů a dusičnanů.

Co se týká teploty vody, ta by se měla pohybovat v rozmezí od 26 °C do 29 ºC. Voda by měla být spíše měkčí. Důležité je zajistit krycí sklo na akvárium, jelikož tyto krevetky mohou uniknout z akvária sebemenší skulinkou. Určitě bychom také měli myslet na umístění úkrytů v akváriu, aby se měly krevetky kam schovat. Vhodné je také chovat krevetky ve skupinkách.

Čím krevetku krmit

„Kardinálka“ je všežravec, který se v případě potřeby dokáže nakrmit i řasami v akváriu. Vhodné je jako krmivo sušená spirulina, granulovaná krmiva pro krevetky, ale je možno podávat i ovoce nebo spařenou kopřivu.

Jak krevetky rozmnožovat?

Základem je dostatečné množství jedinců, aby se nám podařilo vytvořit pár. Rozmnožování, jaké takové probíhá přímou formou, tzn., že samice naklade vajíčka pod ocasem a má je tam cca 20–52 dnů. Poté se pod ocasem objeví miniaturní krevetky, které rostou asi 3 měsíce než dosáhnout velikosti rodičů.

Související příspěvky

Stále čekáte na mrazy a bojíte se účtů za vytápění domu?

redakce

Pochutnejte si na grilovaných rybách…

redakce

Nábytek do kanceláří je třeba vybrat pečlivě

redakce