INSPIRACE

Máte plastová okna? Dodržujte zásady správného větrání

Stará okna měnila tvar a netěsnila. Plastová okna zase těsní až příliš. Z podobných povzdechů se zdá, že na světě snad neexistují okna, která by do interiéru pouštěla optimální množství vzduchu. Nenechte se ale mýlit.

Státní zdravotní ústav nedávno přišel s výsledky dlouhodobého průzkumu. Děti ve školách se špatně soustředí a jsou častěji nemocné jednoduše proto, že se málo větrá. Množství škol v posledních letech prošlo rekonstrukcí a z výsledků je zřejmé, že si zaměstnanci na zateplené zdi a nová plastová okna stále ještě nezvykli.

realizacebydleni_cz_oknoplastik_cz_01

Zejména učitelé ve školách na rušných ulicích nechtějí často otevírat okna proto, že se bojí hluku a zplodin, které by děti dýchaly. Pokud ale nevyvětrají, ve třídě se hromadí oxid uhličitý, který způsobuje ospalost a třeba i bolesti hlavy.

Třída plná dětí je samozřejmě extrémní případ, ale větrání je důležité v každé místnosti. Tím spíše, máte-li doma okna z plastu.

Větrejte krátce, ale intenzivně

Jednou z největších výhod plastových oken je fakt, že perfektně těsní. Nehrozí tak otravný průvan ani úniky tepla. O to důležitější je pravidelné větrání. Zásadní pravidlo zní, že větrat je třeba krátce a intenzivně, tedy 3-5x denně okolo 5 minut. Za tuto dobu se vymění vzduch, nestačí ale vychladnout stěny.

Nárazové větrání je potřebné, bohužel ale vůbec ne příjemné. Ne každý si na něj také vzpomene. Pokud tedy vybíráte nová plastová okna, dbejte na to, aby měla mikroventilaci.

realizacebydleni_cz_oknoplastik_cz_02

Průběžnou výměnu vzduchu zajistí mikroventilace

Při mikroventilaci je okenní křídlo v určité poloze fixováno, ale ne dotlačeno až k těsnícím profilům. Mezera je v řádech milimetrů, i tak ale zajistí průběžnou výměnu vzduchu. Vždy ji ale vnímejte jako doplněk, ne náhradu otevření oken dokořán.

Při pohledu na ceník plastových oken společnosti Oknoplastik vás možná překvapí, že se na něm mikroventilace nenachází. I ta nejlevnější plastová okna z nabídky ji totiž mají zdarma.

Pokud uvažujete o pořízení nových oken, ale plastová vás nelákají, vyzkoušejte moderní eurookna. Díky pokročilé technologii jsou odolnější a stabilnější než dřevěná okna, která si možná pamatujete z dětství.

Související příspěvky

Výprodej dlažby, neuvěřitelné ceny!!!

redakce

Mozaiky od italských výrobců vás uchvátí svou krásou

redakce

Jak čistit světlé koberce z vysokým vláknem od fleků a skvrn. Strojní čištění Brno

redakce