INSPIRACE

Bydlení a zahrada ve stylu francouzského venkova, to je Provence

Celosvětově úspěšný styl Provence získal své jméno podle oblasti rozprostírající se na jihu Francie. Romantická krajina lemována levandulovými políčky se pyšní nejen nádherným azurovým pobřežím, ale rovněž i bydlením v nezaměnitelném venkovském půvabu.

Původ provensálského stylu vychází z kombinace útulného venkovského šarmu a moderního využití přírodních materiálů. V popředí si nelze nepovšimnout nadvlády bílého nábytku s přítomnou patinou, kterému se tu a tam dostává i odstínu krémové nebo smetanové. Veškeré doplňky a vzory na textiliích jsou pak inspirovány barevností krajiny Provence. Nejčastěji se jedná o barvu fialovou, žlutou, růžovou, azurovou, zelenou nebo pískovou.

 

Proč je o provensálský styl takový zájem?

Odkud pramení přetrvávající zájem o tento venkovský styl? Pro jaké důvody se lidé stále častěji chtějí obklopit věcmi, které s naší dobou příliš nekorespondují? Možná právě kvůli těmto důvodům a snaze se vymanit ze zaběhlého všedního života.

Provence je klidných barvách, nádherných vůních, kvalitním jídle a rodině. Svým vzhledem nám neustále připomíná, že je třeba zvolnit a alespoň na malý moment zapomenout na veškeré starosti.

Zapomeňte na starosti

 

Provensálský styl má svou charakteristiku

Zalíbil se vám tento svérázný styl, ale nemáte odvahu udělat první krok? K dosažení perfektního výsledku se stačí držet několika jednoduchých pravidel a nepodléhat kompromisům.

Důležitou roli sehrává správný výběr podlahy. V tomto ohledu se bez kvalitního přírodního materiálu neobejdete. Provence se nejlépe vyjímá na dřevěné podlaze, popřípadě se dá použít dlažba z keramiky. V současnosti se do popředí zájmu dostávají lité podlahy z kamenného koberce.

Kámen v přírodní podobě vám navíc bude skvěle ladit k bílé výmalbě, která je v Provence nezbytná. Pokud tato barva nepatří mezi vaše oblíbené, je možné vybírat z odstínů v přírodních tónech. K oživené stěn použijte tapetu, ale zaměřte se se pouze na květinové vzory.

Dům v Provence

 

Nábytek do obývacího pokoje

Podlaha z přírodního materiálu a čistě bílé stěny dokážou hodně napovědět, jaký typ a barva nábytku se do takto připravených prostor bude nejvíce hodit.

Moderní obývací pokoj ve stylu Provence. Zdroj: eranabytek.cz

Pamatujte, že obývací pokoj ve stylu Provence se neobejde bez nábytku vyrobeného z masivního dřeva, které je zdobeno například reliéfem. Nábytek se nejprve musí natřít matnou bílou, světle šedou, popřípadě krémovou barvou a následně mu vytvořit patinu. Pravé patinované kousky jsou žádané a zároveň mají svou cenu, proč si tedy neudělat svou vlastní a téměř zadarmo?

 

Vytvořte si svou vlastní patinu

K vytvoření stylové patiny poslouží jakýkoliv nábytek bez ohledu na jeho stáří. Pozornost věnujte především vzhledu v návaznosti na zvolený typ patiny. Nábytek se patinuje několika odlišnými způsoby, my se zaměříme na nejsnadněji proveditelný postup, který zvládne svépomocí téměř každý. Proč kupovat drahý nábytek s patinou, když si umělou vytvoříte s pomocí štětce a brusného papíru.

Krásný patinovavný nábytek

Na suché a čisté dřevo naneseme vodou ředitelnou barvu. Po zaschnutí si připravte brusný papír. Lepších výsledků dosáhnete s brusnou houbičkou a povrch nepravidelně opracujte. Díky tomu vzniknou místa, kde dřevina vystoupí více k povrchu a vytvoří požadovaný efekt přírodní patiny. Autentičnosti docílíte obrušováním hran a míst, které jsou nejvíce vystavené přirozenému opotřebení. Nejčastěji se jedná o rohy, reliéfy atd.

Světlejší odstín patinovaného nábytku získáte jemným opracováním. Kdo si naopak přeje tmavší odstín, je třeba zvýšit intenzitu broušení, aby se na povrch dostala tmavá podkladová barva.

 

Teď můžete mít stylovou zahrádku?

Zahrada ve stylu Provence je opravdovým skvostem. Patinovaný nábytek pod zakrytou terasou, rozkvetlé květiny v odpovídajících barvách, dekorativní prvky, příjemné osvětlení. Francouzský šarm venkovského bydlení se může stát součástí i vašeho života, nechte se okouzlit nenapodobitelnou atmosférou a vytvořte doma unikátní zázemí k odpočinku.

Levandulová zahrada

 

Související příspěvky

Domácí pracovna navržena jedinečnou designérkou

redakce

Když pohovku, tak rozkládací!

redakce

Energetická soběstačnost jako trend 21. století

redakce