DŮM

U paty golfového resortu ALBATROS stojí moderní dřevostavba s vůní rakouského dřeva

Ve vyhlášené lokalitě Vysoký újezd u Prahy, nás zaujal jeden osobitý moderní dům, kterým se svým charisma odlišuje od ostatních. A tak jsme neváhali, když jsme dostali pozvání na návštěvu přímo od pana Adamjaka investora a ředitele z GRIFFNER Česká republika, k jeho prohlídce a zeptali se na pár zajímavostí.

Čím to je, že dům i interiér přináší tolik pozitivní energie?
Působí vše velice moderně, ale zárověn je zde útulná domácí atmosféra.

Ve svém profesním projevu se snažím být už od útlého mládí specifický, zkrátka takový “divňous” v tom pozitívním slova smyslu. Odlišovat se, hledat své vlastní netradiční cesty, nacházet překvapivé materiálové a historické kontrasty, překvapovat pozorovatele a působit originálně.
A to se mi myslím daří.

539339 resize byt 3 kk vysoky ujezd beroun 539342 resize byt 3 kk vysoky ujezd beroun

 

A čím je to způsobeno?

Jistě dobrými partnerskými vztahy! K tomuto mému projevu potřebuji výtečné ingredience. Ten hlavní předpoklad vidím ve společnosti Griffner, kterou v ČR reprezentuji. To je ale málo. To je jen základní chleba, na kterém chybí další laskominy. A například podlahy Admonter, to je jedna z důležitých laskomin celkového menu. Feedback konzumenta je pak vesměs velmi pozitivní, což mě znova a znova dobíjí a současně ujišťuje v tom, že má cesta je správná.

 

Zřejmě se nezapře že v české republice stavíte více jak x let. Dosažené zkušenosti jste právě aplikoval na tuto stavbu?
Za svůj profesní život už mám za sebou pěknou řádku rodinných domů, rekonstrukcí a v posledních 12 letech dřevostaveb. Požadavky zákazníků, kteří jsou různorodě nároční, jsou dosti podobné. Chtějí mít doma oázu luxusu a komfortu. Dávají mi někdy více, někdy méně prostoru je vézt i v otázce řešení interiéru. K tomu se je snažím přivézt náhledem na již zrealizované dílo, kde vidí implementaci jednotlivých stavebních prvků “life”. A to je zde, tento případ, což potencionálnímu zákazníkovi často velmi pomáhá. Většinou už příliš nekombinuje a akceptuje tenhle akord, pochopitelně s dílčíma osobníma změnami, které si se sebou do nového projektu nese.

 

Jak se vlastně dají charakterizovat domy Griffner? a jakou mají tradici?
Mě osobně si společnost Griffner získala svým velmi inovatívním přístupem k architektuře a pak bezesporu prvořadou kvalitou díla, která je v Rakousku téměř automatická a tradiční. K tomuto bezesporu přispívají poctivý seriózní férový přístup ke svým partnerům a zákazníkům, což je opět pro “christliche” Rakousko standartní poloha.
Podlahy Admonter či dveře Dana, patří do mozaiky našich nejlepších dodavatelů, velmi rád s nimi spolupracuji, protože zákazník mě za to vždy pochválí. Sbírám sladké ovoce i za všechny ostatní špičkové firmy na stavbě. Někdo ale musí tuhle “špinavou práci” asi dělat, né :-)?

539343 resize byt 3 kk vysoky ujezd beroun 539346 resize byt 3 kk vysoky ujezd beroun

 

Nacházíme se právě v apartmánovém domu v Újezdu u Prahy, jaký byl použit konstrukční systém a stavební materiály.
Věnuji se výhradně domům postaveným na základě sendvičové dřevěné konstrukce. Myslím, že mohu tvrdit, že se v branži už poměrně dobře vyznám.

Griffner dává důraz na každý detail pochopitelně i po stránce ekologie, stejně jako jeho subdodávky. Ty nemohou tahat za kratší provaz. Musíme být všichni v lajně a nikdo nemůže být slabým článkem řetězu. To je například důvod, proč nezpracováváme tropické dřeviny z nejasných zdrojů, máme vše certifikované a ekologicky šetrné k životnímu prostředí. Nejraději z místních zdrojů, abychom nevyprodukovali na přesuny hmot příliš mnoho exhalací.
Nechci se dalekosáhle hovořit o celé řadě sofistikovaných ekologických opatření, které implementujeme. Je ale jasné, že tato filozofie udržitelnosti čistoty našeho životního prostředí je společná pro všechny účastníky našeho zájezdu.

 

A jak je to s vytápěním a moderními technologiemi?
Všechny Griffnery mají zásadně podlahové topení, což je výborná symbióza s dřevěnu podlahou Admonter. Často je dům vyhříván tepelným čerpadlem či jiným alternatívním ekologickým zdrojem. Jelikož hodnota U je na 0,12 W/m2K, což je špičková hodnota prostupu tepla konstrukcí. Tepelné ztráty domu jsou minimální a dům nepotřebuje téměř žádnou velkou dotaci tepelné energie.
Ve dřevostavbě tohoto typu vám nikdy nebude zima. Nebezpečné je především slunce v létě. S tím si ale umíme kromě jiného poradit pasívními architektonickými prvky. To, už je ale jiný příběh.

 

Penthouse s terasou s výhledem na golfové hřiště, to je jistě splněný sen.
Kdo navrhoval tento dům, kde je spoustu zajímavých a chytrých řešení pro komfortní bydlení kousek od Prahy

Naše domy kupují spíše majetnější a náročnější zákazníci. Ti jsou většinou středního či vyššího věku. Dům si pořizují velmi často jako odměnu či výsledek jejich celoživotního, často urputného, pracovního úsilí. Odpočívají na golfu před úderem na 6.jamce a koukají se na můj dům. A mají k němu komentáře. Nechám je často svobodně vyjádřit jejich názor, aniž vědí, že jsem stvořitelem díla já. Když je pak pozvu po hře na vítězné pivo na “exkurzi” do interiéru, je to pro mě vždy taková příjemná chvilka. Manželka tvrdí, že jsem takový trochu exibicionista a že ty hráče trápím, ne jen na golfu. Pro každého golfistu, podtrhuji pro 100 % návštěvníků, je to sen vlastnit takový dům “v první řadě” na golfu. Ale ne každý si to může dovolit. První řada má vždy omezený počet míst.
Nicméně se musím přiznat, že chvála díla od návštěvníků je pro mě osobně už téměř rutinní. Je ale vždy příjemná. Mohu tvrdit, že se jí člověk může přejíst. Není tomu ale tak. Je to jak s dobrou ranní kávou a ranním jarním výhledem od snídaně na pulzující greenkeapery. Dnmešní ráno, mě už to zase bavilo a bude to tak asi vždy.

544778 resize byt 3 kk vysoky ujezd beroun 544774 resize byt 3 kk vysoky ujezd beroun

 

Až na vyjímky je v celém domě použita dřevěná podlaha od rakouské manufaktury Admonter, typ dub rustikální. Jak jste s těmito podlahami spokojený?

Zde se aplikovaná varianta rustikálního kartáčovaného dubu na podlahách a částečně i na stěnách , má za úkol uzemňovat a zateplovat. A to se ve spojení s ostatními interiérovými prvky velmi daří.
Komentáře i poměrně vzdělaných architektů k tomuto konkrétnímu akordu jsou vesměs výrazně pozitívní. Mě osobně vyhovuje i stálobarevnost, pevný kompaktní dojem přilepením k podkladnímu betonu, perfektní začištěná kresba a hrana a v neposlední řadě z produktu číšící exkluzivita.

 

V hlavním pokoji vévodí velkoprostorová kuchyně, a hlavně originální jídelní stůl?
Který mimochodem není sám, takových jedinečných kousků je zde spoustu, kde čerpáte inspiraci?

Zbožňuji styling vnitřních prostor. Pochopitelně k tomu potřebujete prvotřídní čistou a světlou stavařinu. V bunkru nic nevytvoříte. V nebesích můžete experimentovat, přenášet a hrát si.
Kolikkrát se stalo, že jsme se s manželkou, mou druhou inspiratívní rukou, neshodli a kreativně se přeli o polohu křesla. Děláme si takový vzájemný výstupní kontroling. Do samotné technické stavařiny mi žena příliš nehovoří. Do interiéru, pokud je to v naší režii, už ano. Většina interiéru a vnitřních povrchů a zařizovacích předmětů je, jak si nyní uvědomuji, téměř výhradně dámskou záležitostí. Ženám záleží na každém detailu, mají na styling mnohem vyzrálejší názor a nezřídka si svůj vysněný dům roky nosí v hlavě. Při první návštěvě klienti u nás pak často řeknou, že to je přesně to, co hledaly. A to je dobrý začátek. Začnu si s nimi povídat a snažím se dostat do jejich snu. Když mám pocit, že jim rozumím, tak se začnu projevovat včetně těch svých různě podomácku vyrobených “artefaktů”. Snažím se kořenit menu pouze jemně a s citem, aby to nebylo přesolené či přepepřené a tím pádem nejedlé. Ke každému realizovanému domu věnuji stavebníkovi nějaký dárek. Někdo dostane obraz od některého z mnou oblíbených současných českých umělců. Někdo dostane třeba jídelní stůl, zrcadlo v rustikálním rámu, nebo klientům pořídím specifické svítidlo.
Pokaždé to je jinak. Jak si řekne a kde jsou jeho priority.
Do toho mého interiéru si ale všechny tyhle předměty “blbůstky“ daruji sám sobě. A nešetřím.
Vnáší to do poměrně puristické stavařiny a stylu Griffneru vlastní osobitý a atraktívní nádech originality a tak trochu retro stylu, který zákazníci milují. Omlazuje je to. Přináší to vzpomínky, na příjemně strávenou dovolenou u moře, nebo v Rakousku na horách. A to je dobře. To je asi má mise.

 

Na co jste nejvíce pyšný
Nejvíce profesně pyšný jsem na pochvalu před nastoupenou četou spolupracovníků od uznávaného architekta, kterého respektuji. Na pochvalu od filmového režiséra ze Švýcarska, který u mě natáčí. Na pochvalu od investora, který si ode mě dům koupí a po 10 letech se znovu vrátí s žádostí o refresh.To vše je příjemné. Nejvíce, si ale asi cením takové té mé vnitřní spokojenosti nad sebou samým a zhotoveným dílem. Je to tak trochu architektonické tvůrčí sebeuspokojování. Tvůrčí masturbace.

Nejšťastnější jsem, když si z Griffnu dovezu zbytkové modřínové profily KVH, od sklenáře si nechám udělat police, na poli za domem najdu starou vyhozenou železnou lištu z kombajnu a ve workshopu u mě na zahradě si z toho všeho dohromady spíchnu vinotéku. Tu pak ve čtyřech lidech odvezu na stavbu. Nabiju ji vínem a představím v interiéru manželce. A ta mi ji pochválí. I přes to, že váží asi 200 kg, ostatně jako skoro vše, co jsem v poslední době vyrobil.
Budu si asi muset pořídit jeřáb. Dnes se mě manželka ptala, co chci k narozeninám.
Děkujeme za rozhovor a přejeme další úspěšně realizované domy a spokojené klienty.

Související příspěvky

Výsuvný systém MOVENTO – užijte si ovládání vašeho nábytku

redakce

ATMOS – zplynování uhlí a dřeva

redakce

Nebojte se mrazů, izolujte!

redakce