Search

Stavíme krb – jak vybrat ten správný?

Krb nebo kamna jsou nedílnou součástí mnoha domácností. V případě stavěných topidel si vybíráme svého společníka do rodiny na spoustu let, měl by nám tedy dobře sloužit, přinášet radost, pohodu a teplo. Ne nadarmo se říká pohoda rodinného krbu. Jak ji však přinést k vám domů?

Pokud jde o stavěná kamna, hlavní rozdělení topidel je podle předávání tepla na teplovzdušná a sálavá. V současné době ve stavbách krbů a kamen stále panuje trend postavit co nejrychleji kamna s teplovzdušnými rozvody po celém domě s pocitem, že toto je to nejlepší, jak náš dům vytopit a užívat si přitom pohledově prvek ohně.

Spoustu let se věnujeme stavbám kamen a vidíme, jak zásadní a důležité je nevybírat podle trendu, který vůbec nemusí být komfortní a

příjemný pro náš domov. I my jsme se přes „jednoduché“ teplovzdušné obestavby postupem času a studiem kamnářských technologií dopracovali ke kvalitním sálavým kamnům, jejichž komfort tepla je s teplovzdušným krbem naprosto nesrovnatelný. Sálavá kamna teplo vyzařují a tímto šířením tepla se podobají slunci. Teplo přichází přímo k předmětům a ty následně zahřívá. Pocit tepla doma je díky sálání rovnoměrný a příjemný. Teplovzduchy naopak teplo víří stylem nahoře teplo, dole chlad.

Co je však hlavní výhodou sálavých kamen? Nesporně zdravotní hledisko. Právě ono víření tepla a vyfukování teplého vzduchu mřížkami je nejzásadnější negativum teplovzdušných rozvodů. Představte si, jak by vypadala vaše podlaha, pokud byste ji během trvalého obývání jeden, dva, tři či více let vůbec nevytírali. Mnozí z nás si těžko dokáží tuto skutečnost představit, když už po týdnu se kolem zdí tvoří viditelné prachové shluky. Ale co uvnitř kamen?

Vysáváme obestavbu zevnitř? Vysáváme potrubí, které je od kamen rozvedeno po celém domě, a kterým se skrz mřížky dostává teplo z teplovzdušných kamen do koupelen, kuchyní, a co hůře do našich ložnic, či do dětských pokojíčků? Dokážete si představit, kolik prachu se v těchto roky nevysávaných a nevytíraných potrubích skrývá? Právě tento nepořádek, tyto prachové částečky pak dýcháme spolu s teplem, které nám do vytápěných místností proudí. A nejen ten. Přidává se vlhkost, která zapříčiní vznik plísní a… Už vám asi začíná docházet, že všechny ty alergie, dýchací problémy, astma apod. může mít na zodpovědnost váš nevinný krásný kamarád teplovzdušný krb s rozvody po celém domě?

A co tedy s tím? Dejte přednost kamnům, které nešíří teplo mřížkami a rourami, ale kamnům, které šíří teplo podobně jako radiátory v bytě. Jsou teplá a teplo vyzařují do okolí. Jenže co s ostatními místnostmi? Jak dostat teplo i tam? Pokud bychom tuto skutečnost měli na zřeteli již při plánování domu, ideální variantou je vyhradit kamnům prostor v centrální zóně domu, aby se teplý sálající plášť zakomponoval do všech místností situovaných kolem kamen. Pokud však teplo z kamen styčnými plochami do ostatních místností nedostaneme, lze tuto skutečnost velmi efektivně vyřešit teplovodním výměníkem, který ohřeje vodu v topení a zahřeje váš byt zdravým způsobem bez rizik víření alergenů.

Teplovodní výměník…další lehce sporná kapitola kamnařiny se spoustou ale…!!! Nechci si v létě zatopit a mít horké radiátory v celém domě. Nechci vázat příjemnou atmosféru v obýváku při ohni a sklence vína na vytápění celého domu, jako je tomu u standardních krbových kamen nebo krbových vložek vybavených teplovodními výměníky. Jak tedy vyřešit (ne)vytápění celého domu dle aktuální potřeby, ročního období, či situace?

Ideálním řešením je využití speciálního externího teplovodního výměníku pro krby a kamna, který zaručuje převratné a flexibilní řešení vytápění, neboť nepotřebuje akumulační nádrž a můžete s ním topit i bez vody. Díky tomuto externímu výměníku je tedy jen na vás, jestli si zatopíte v krbu a užijete si příjemné atmosféry plápolajícího ohně i během teplých jarních nebo letních večerů, aniž by vaše romantické chvíle u ohně byly vykoupeny přetopeným domem.

Pokud tedy stále hledáte, které vytápění bude tou

nejvhodnější variantou pro váš dům, a především pro vás samotné, pokud stále tápete, jestli je možné uspokojit všechny představy a očekávání, která od krbů či kamen máte, vězte, že Vám poradíme s ideální variantou, jak právě Váš dům vytopit a z obyčejného krbu vytvořit sálavé srdce Vaše domova. Tak krásné chvíle u kamen! 🙂
Jeden komentář u “Stavíme krb – jak vybrat ten správný?

  1. Tomáš napsal:

    A jak vybrat správný materiál obestavby? Podle tohot článků: https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jaky-material-zvolit-pro-krbovou-obestavbu/ je nejdůležitější tepelná izolace. A jaký je Váš názor??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *