DŮM

Jak vybrat pozemek pro váš vysněný dům?

Vybrat pozemek, na kterém budete moci postavit váš vysněný dům, rozhodně není jenom tak. Tato investice je totiž nejen velmi finančně náročná, ale především velice závazná a dlouhodobá. Předtím, než se proto rozhodnete kus půdy pořídit, všechno si pečlivě promyslete. Ať pak nemusíte řešit nejrůznější problémy.

 

Najděte vhodnou lokalitu

Místo, které se pro vás má stát budoucím domovem na další desítky let nebo do konce vašeho života, si důkladně vybírejte. Ujasněte si, jestli dáte přednost městu nebo malé vesničce, v úvahu vezměte všechny plusy a minusy, které z toho plynou. Postavit si rodinný dům na samotě, kde lišky dávají dobrou noc, může sice vypadat na první pohled romanticky, ale pokud odtam máte špatné spojení do práce a nejbližší lékař, škola či obchod se nachází kilometry daleko, pak se na to asi budete dívat trochu jinak. Realita všedních dnů je totiž neúprosná. Navíc nezapomeňte, že se vaše potřeby mohou v průběhu let hodně proměňovat. Teď vám třeba nevadí dojíždět na nákup kilometry daleko, ale jak tomu bude za deset dvacet let?

 

Ujasněte si, co chcete

Důležitou roli sehrává také velikost a tvar pozemku, od nich se totiž bude odvíjet projekt rodinného domu. Plánujete-li postavit samostatně stojící dům, pak by měla být rozloha parcely minimálně 600 m2. Záleží také na typu stavby – rozlehlý bungalov bude potřebovat více místa, zatímco dům na patro bude v tomto ohledu o něco úspornější. Dopředu si proto ujasněte, čemu dáte přednost, v úvahu vezměte vaše nároky, potřeby, myslete i do budoucna. S přibývajícím věkem pro vás totiž bude obtížnější a obtížnější neustálé chození po schodech.

 

Dejte si pozor na překážky

Před samotnou koupí si hlavně zjistěte, jestli se na zvolené parcele dá rodinný dům vůbec postavit. Informaci naleznete v platném územním plánu příslušného stavebního úřadu. Zde je vše přesně zakresleno a navíc doplněno o textovou část, ze které se dozvíte konkrétní podmínky výstavby pro danou lokalitu. Ty musíte bezpodmínečně dodržet. V grafické části jsou pak vyznačená ochranná pásma nebo záplavové oblasti.Informujte se rovněž, jestli se v blízkosti neplánuje stavba silnice nebo průmyslové zóny, které by kvalitu vašeho bydlení mohly negativně ovlivnit. Dopředu si promluvte také se sousedy, aby vám pak při stavbě vašeho vysněného domova neházeli klacky pod nohy a neznepříjemňovali váš budoucí život!

Související příspěvky

Nízkoenergetické RD Slunečná jsou tu pro vás

redakce

Profesionální firma na čištění koberců v Brně

redakce

Solární dřevohliníková okna vám ušetří náklady na vytápění

redakce