BYT

Ceny brněnských bytů dosáhly svého stropu. Co bude dál?

Po několika letech strmého růstu ceny bytů v Brně překročily svá historická maxima a jak pro kupující tak pro prodávající je stále důležitější otázka, jaký bude vývoj do budoucna. Budou ceny dále růst nebo se zastaví? Podívejte se na přehled realitního trhu a prognózy pro rok 2019.

Vyčkávat nebo prodat/koupit? Tato otázka se honí hlavou celé řadě Brňanů, které čeká důležité rozhodnutí. Ceny brněnských bytů se totiž v posledních letech strmě zvyšují. Od roku 2000 došlo ke zvyšování ve třech hlavních vlnách. První z nich souvisela s obdobím kolem vstupu do EU, druhá s evropským realitním boomem v letech 2007 a 2008, kterou ukončila ekonomická krize. Poté se ceny bytů začaly výrazně snižovat a to až do 2012. Od tohoto roku jdou ceny strmě nahoru. Bude vývoj podobný? Začnou ceny v roce 2019 stagnovat?

 

Dosažitelné hypotéky lákaly i k investici

Obrovský nárůst znamenaly roky 2016 a 2017, kdy na hypotéku díky nízkým úrokovým sazbám dosáhl vysoký počet lidí a zejména malometrážní byty se staly oblíbeným předmětem koupě i na investici. Tomu odpovídalo i překotné tempo nárůstu cen –  na začátku roku 2017 bylo 3x vyšší ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

„Průměrná cena bytu o velikosti 1+kk se v roce 2007 pohybovala okolo 1 535 652 Kč, v roce loňském to bylo již 1 861 357 Kč. Nejlevnější byty s dispozicí 1+kk se daly pořídit v roce 2009, kdy jejich nejnižší cena klesla až na 770 000 Kč. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o více než 140% nárůst prodejní ceny bytu 1+kk v Brně a nejbližším okolí,“ vysvětluje Michal Chemišinec, realitní specialista ze společnosti Real Spektrum.

 

S prodejem bytu neotálejte

Po letech 2016 a 2017 kdy se každý byt prodal prakticky okamžitě, se situace začala měnit. Vliv na to měla ČNB s omezením počtu hypoték nad 80 % LTV, kvůli které musí mít kupující nemovitosti našetřené peníze, zpravidla 20 %. Druhým a rovněž zásadním omezením je pravidlo, že výše hypotéky nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu. Třetím důvodem k omezení poptávky jsou stoupající úrokové sazby, které se momentálně pohybují kolem 3 %.

Tato zpřísnění snižují počet lidí, kteří dosáhnou na hypotéku, což má samozřejmě vliv na snížení poptávky a zastavení růstu cen bytů. V roce 2019 tedy lze očekávat, že ceny bytů již neporostou. Pokud se tedy chystáte prodat váš byt, na nic nečekejte a prodejte ho raději co nejdříve.

 

Ceny bytů budou mírně klesat

V Brně je nabídka bytů omezená i současným územním plánem, díky kterému je výstavba nových bytů značně ztížená. Právě nedostatek bytů byl jedním z hlavních důvodů nepoměrného nárůstu cen. Výrazné snížení cen brněnských bytů se výhledově neočekává,  k mírnému poklesu může dojít v druhé polovině roku 2019.

Související příspěvky

Prověřené systémy pro izolace dřevostaveb

redakce

Sekera rezaví v koutě, dnes frčí štípačky na dřevo

redakce

Masážní boxy představují dokonalé uvolnění

redakce