Search

Jak ovlivňuje tvrdá voda životnost domácích rozvodů?

Co může být důvodem špatného průtoku vody? Pokud příčinu hledáte ve vlasech, zvířecích chlupech a jiných předmětech, možná jste na špatné stopě. V praxi je častým činitelem tvrdá voda. Tedy minerální usazeniny, které průběžně zanáší potrubní systém – nikoliv pouze perlátory v bateriích, ale i spotřebiče a kompletní rozvody teplé a studené vody. Jak se s problémem vypořádat? Zeptali jsme se odborníků z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

 

Jak dochází k usazování vodního kamene?

Proces usazování vodního kamene není ničím zvláštním. Naopak jde o přirozený jev, neboť ve tvrdé vodě se nachází velké množství rozpuštěných minerálních látek. A že se potrubí zanáší, poznáte poměrně snadno – sníženým průtokem nebo úplným ucpáním. Nepříjemné je, když minerály naruší stěny potrubí, což vede ke vzniku poruch a netěsností.

Vodoinstalatér Plzeň vysvětlil, že omezení průtoku vody je nejvíce patrný ve vodovodních bateriích a sprchových hadicích. Poznáte ho například nerovnoměrným postřikem. Negativní dopad působení tvrdé vody lze pozorovat také na mechanismu kohoutku, ze kterého začne kapat.

 

Topenář Plzeň upozornil, že k tvorbě vodního kamene nejčastěji dochází v rozvodech teplé vody vedoucích z kotlů a ohřívačů. Usazeniny na stěnách ohřívače pak vedou k nižší efektivitě zařízení.

Většina lidí si působení tvrdé vody uvědomí až v momentě, když už je pozdě. Usazeniny oslabují stěny trubek, vytváří otvory, způsobují erozi kovových uzávěrů a ventilů. Případné díry ve zdech a na hůře přístupných místech pak vedou k dalšímu rozšíření poškození a často i k plísni.

 

Řešením je instalace úpravny vody

Jak s tvrdou vodou bojovat? Instalatér Plzeň doporučuje instalaci změkčovače, který dokáže rozpuštění minerály neutralizovat a zajistit tak ochranu spotřebičům. Dalším efektem je minimalizace tvorby mýdlové pěny, pocitu svědění a hydratace pokožky. S výběrem vhodné úpravny vody vám odborníci z EKOMPLEXU rádi poradí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *