Ať už topíte plynem nebo dřevem, nutností je mít k dispozici funkční komínovou soustavu. Ta slouží k odvodu spalin a rovněž pro ventilační účely. Máte-li doma kotel, kamna nebo krb na tuhá paliva, je třeba pro něj vybudovat odvod spalin, aby neklesala zbytečně jeho účinnost spalování. Ta je totiž do značné míry závislá na rozměrech komínu. Předem si lze nechat spočítat, jak velký je ve vašem případě optimální komín. Pokud použijete větší nebo menší, bude už mít negativní vliv na spalování.
Z čeho se systém odvodu spalin skládá
Bezprostředně na topidlo navazuje kouřovod. Kouřovody se nejčastěji vyrábí ze silného nerezového plechu, který je opatřen ještě černým žáruvzdorným nátěrem. Kouřovody se skládají z jednotlivých dílů, stačí tedy mít představu, jak má kouřovod vypadat a odkud kam jej chcete dovézt. Podle toho si vyberete rovné trubky, kolena a další díly a sestavíte kouřovod na míru.
Kouřovod ústí do samotného komínu, zde je vyvíjen komínový tah, který nutí spaliny postupovat komínem vzhůru, až se dostanou pryč ze soustavy. Komín proto musí být dostatečně odolný vůči vlhkosti, vysokým teplotám a také působení spalin. Dříve se komíny stavěly především z cihel, dnes najdete i další alternativy, jako jsou betonové tvárnice nebo nerezové komíny.
Nerez nade vše
Nerez má velkou výhodu v odolnosti, komíny jsou vyrobeny z několik milimetrů silného nerezového plechu, který odolává všem okolním vlivům. Komíny z nerezu se vyrábí v různých variantách, základním modelem je jednoplášťový nerezový komín, ten lze použít jako samostatný komín nebo rovněž jako komínovou vložku do stávajícího komínu. Dalším typem je izolovaný nerezový komín, který je vybaven dvěma plášti z nerezové oceli a mezi nimi vrstvou izolační vaty. Díky velmi nízké hmotnosti lze nerezový komín instalovat na dům i dodatečně, připevní se jednoduše zvenku na fasádu.