INSPIRACE

Základem dětského pokoje by měl být kvalitní psací stůl

S nástupem do školy přestává být dětský pokoj výhradně odpočinkovou zónou. Je třeba do něj zařadit i pracovní koutek, ve kterém bude moci dítě nerušeně plnit své povinnosti. Zatímco v prvním poletí se potřebné mimoškolní návyky teprve vytvářely, s blížícím se druhým pololetím jsou už skoro hotové. A to je ta správná doba pro nákup funkčního psacího stolu.

 

Psací stůl, který roste s dítětem

Pokud nechcete každý druhý rok investovat do nábytkového vybavení dětského pokoje, kupte hned zpočátku polohovatelný psací stůl, u kterého můžete pohodlně nastavovat jeho výšku i sklon pracovní desky. To samé platí i o školní židli.

Ideální psací stůl do dětského pokoje je takový, u kterého můžete měnit úhel svrchní desky. Pro psaní se nejlépe hodí 10-15° naklonění, zatímco pro čtení lépe vyhovuje náklon v rozsahu 25-30°. Přizpůsobení pracovní plochy podporuje správně držení těla při sezení a brání únavě při delším učení. Minimální pracovní prostor stolu pro dítě do 11 let by měl mít rozměry 60×120 cm, později je dobré na každé straně alespoň 20 cm přidat.

Při správném sezení u psacího stolu by se měla chodidla dítěte dotýkat podlahy. Není-li to například kvůli nevhodné židli možné, zakupte stupínek, na který si bude dítě nohy pokládat.

 

Správné umístění psacího stolu

Jestliže umístíte psací stůl na nevhodné místo, můžete svému dítěti zadělat na nepříjemné problémy se soustředěním. Denní světlo je významným faktorem, který se podílí na psychické pohodě. Stůl by proto měl stát přímo pod oknem nebo kolmo k němu.

Pracovní plocha může být také vysunuta do prostoru například vedle postele. Naopak orientace přímo u dlouhé holé zdi je nevhodná, protože namáhané oko nemá možnost si občas odpočinout na přirozených barvách, jaké poskytuje například venkovní zeleň. Velmi opatrní byste proto měli být při umístění stolu pod postel, které sice šetří místo, ale z hlediska duševní rovnováhy a pohody může jít o nejhorší možnou variantu.

Související příspěvky

Dostaňte se po Vánocích do formy s multifunkčními posilovacími a tréninkovými lavicemi

redakce

Máte plastová okna? Dodržujte zásady správného větrání

redakce

Tradiční i moderní vánoční ozdoby

redakce