DŮM

Chytré řešení vytápění

Moderní doba si žádá moderní a především efektivní způsoby vytápění. Mezi takové patří i teplená čerpadla. Jedním z hojně využívaných druhů tepelných čerpadel je tepelné čerpadlo země voda.

Energie z plochy

Tepelné čerpadlo země/voda je možné pořídit ve variantě, kdy speciální konstrukce tepleného čerpadla získává energii z plochy – například zahrady. Funguje tak, že pod povrch zahrady jsou instalovány plastové hadice, které jsou naplněné nemrznoucí směsí. Tato směs potom přenáší teplo mezi zemí a tepelným čerpadlem.

Teplo pro domov i ohřev vody

Teplené čerpadlo země/voda s plošným kolektorem odebírá většinu energie z vrstvy zeminy „nad sebou“ tedy z plochy, kde je akumulovaná solární energie ze slunce. Jedná se o 98% celkové energie, zbylá dvě procenta jsou získána ze zeminy pod hadicemi. Plošný kolektor tepleného čerpadla v podstatě funguje jako sluneční kolektor, který je doplněn obrovským „hliněným“ akumulátorem tepla s ročním cyklem nabíjení a vybíjení. Výhodou tohoto čerpadla jsou jeho nízké provozní náklady. Plošný kolektor za celý rok odebere pro potřeby tepelného čerpadla pouhých  2,5 % ze získané energie. Kolektor se tak nemůže vyčerpat a v letních měsících je možné ho využít i pro ohřev teplé vody nebo například pro bazén.

Tepelné čerpadlo cena vs. plocha

Teplené čerpadlo země/voda má několik nezanedbatelných výhod. První z nich je jeho cena, která je v porovnání s ostatními druhy velmi nízká. Nízká je i spotřeba elektřiny a pro pořízení tepleného čerpadla země/voda hovoří i snadná instalace. Instalaci tepelného čerpadla tohoto druhu může zkomplikovat pouze požadavek na dostatečně velký pozemek – je nutné mít k dispozici dostatečně velkou plochu (200 až 400 m2). Zemina také musí umožňovat provedení výkopů do potřebné hloubky a rozhodující je i rozmístění případných dalších staveb.

Kde je vhodné tento typ čerpadla instalovat?

Tepelná čerpadla země/voda s zemními kolektory jsou ideálním řešením pro rodinné domy, které mají k dispozici dostatečně velký pozemek.

Kompletní informace o telených čerpadlech naleznete na Tepelná čerpadla IVT.

 

Související příspěvky

Co nového ve světě stínící techniky?

redakce

Hledáte stavební desku s univerzálním využitím? Zaměřte se na CETRIS BASIC !

redakce

Vinylové podlahy – ideální pro vás i vaše domácí mazlíčky!

redakce