DŮM

Celoskleněné fasády společnosti MIJA-Therm, s.r.o. ze Šumperka.

Sklo jako konstrukční a pohledový materiál se v poslední době značně rozšířilo. Jde především o jeho současný, čistý vzhled s velmi dobrou životností a užitnými vlastnostmi.

Je využíváno pro interiéry a rovněž se stále více prosazuje v exteriéru, jako obvodový plášť budovy.

Toto použití je možné rozdělit na strukturální zasklení fasády s tepelně izolačními vlastnostmi a fasády jako pohledová předstěna, odvětrávaná fasáda na tepelnou izolaci nebo výkladec (obr skleněné fasády).

Můžeme tak dosáhnou velmi zajímavých barevných fasád, fasád s fotografickým tiskem a specifických fasád za použití laminovaných skel s elektricky řízenou fólií. Takto koncipované fasády mohou tvořit hlukovou bariéru, stylizovat budovu do barevných odstínů a v neposlední řadě i využívat řízené fólie.

Na tato skla, jejichž průkopníke v české republice je právě společnost MIJA-Therm, s.r.o., bych chtěl upozornit obzvláště. (tabulka parametry)

Elektricky řízené fólie umožňují realizovat fasádu s řízeně průhledným sklem, kde lze vypínačem či čidlem měnit celou fasádu na průhlednou a v případě potřeby pouze průsvitnou. Fólie propustí světlo prakticky ve stejné intenzitě jako čiré sklo, ale je neprůhledná.

Dalším zástupcem v tomto oboru jsou fólie s možností libovolného rozmístění LED. Jedná se o bílé nebo barevné diody, svítící jedním nebo oběma směry. Diody lze seskupit do tvarů loga, nápisů a plošných tvarů, které velmi zajímavě umocňují dojem ze skleněné fasády.

Velmi zajímavým prvkem jsou rovněž skla s holografickými fóliemi. Tyto umožňují vytvářet tvary dle požadavku a rovněž měnit zabarvení fasády v závislosti na úhlu dopadu slunečního záření.

Pro fasády zimních zahrad, přístřešků, venkovní jednoduše zasklené celoskleněné stěny a podobné aplikace lze využít skla s topnou fólií.Toto sklo má dle zadání výkon 50 -350w/m2 a je napájeno 12-70V. Sklo je čiré, bez jakéhokoliv viditelného napájení. Ovládání přes termostat je samozřejmostí.

Nedílnou součástí fasády je kromě skla systém pro zasklení. Společnost MIJA-Therm využívá systémová řešení jako SPIDER systém společnosti P+M, bodové kotvení skla a závěsný systém pro obkladové fasádní dílce.

www.mija-t.cz

Související příspěvky

Jaký je správný materiál na hydroizolaci rovných a šikmých střech?

redakce

Dokonalá ložnice – co musí splňovat?

redakce

Satjam rozšiřuje okapový systém Niagara

redakce