BYT FINANCOVÁNÍ

Vyplatí se hypotéka na investiční byt?

Investice do nemovitostí je poměrně spolehlivou a konzervativní možností, jak zhodnotit své finance. V dnešní době se jedná o oblíbenou možnost, která si najde své neodbytné místo snad v každém investičním portfoliu. Velkým problémem však bývá nutnost velké počáteční investice. To se dá vyřešit chytrým financováním. Zůstává ovšem otázka, jestli se hypotéka vyplatí na financování investičního bytu.

 

Stav na trhu s nemovitostmi

Trh s nemovitostmi aktuálně zažívá poměrně velký nátlak. Poptávka často převyšovala nabídku a výhodné hypotéky tomu příliš nepřidaly. Klíčovým momentem pro úspěšnost investice do nemovitosti je právě hlavně výběr vhodného bytu. Jeho účelem může být pronajímání s pravidelným výnosem, či pozdější prodej po úpravách a navýšení hodnoty. Při výběru nemovitosti sledujte hlavně její technický stav, ale i lokalitu v jaké se nachází. Výhodné bývá dobře odhadnout situaci a levně koupit nemovitost v rozvíjející se oblasti, kde je pravděpodobné, že ceny budou stoupat.

 

Výběr správné hypotéky

Hypotéka je nejlepší možností, jak financovat koupit nemovitosti. Nabízí nízkou úrokovou sazbu a možnost rozložení splátek do delšího časového horizontu. Díky úpravě zákona o spotřebitelských úvěrech je nově možné využít i dřívějšího splacení hypotečního úvěru bez obavy z vysokých poplatků. Pro představu o tom, kolik zaplatíte za hypotéku a jak dlouho ji budete splácet, slouží kalkulačka hypotéky. S její pomocí si konkrétně vypočítáte, jestli se vám investice do nemovitosti s hypotékou skutečně vyplatí a jak dlouho bude trvat, než se dostanete do výnosu.

 

Další možnosti financování

Pro efektivní nákup investiční nemovitosti je dobré zkombinovat běžnou hypotéku s dalšími možnostmi financování. Nejdříve se snažte naplno využít vlastních financí a následně si naplánujte složení úvěru tak, abyste ve výsledku zaplatili co nejméně. Jednou z možností, jak ulehčit celkového objemu hypotečního úvěru je úvěr ze stavebního spoření. Ten je možné získat již po dvou letech od zahájení spoření, nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu a součástí je i daňová úspora podobně jako při hypotéce.

 

Dlouhodobé zhodnocení a uchování hodnoty majetku

Při správném výběru nemovitosti a dobrém hypotečním úvěru se investice jistě vyplatí. Důležité je zvážení i vašeho záměru s bytem. Pokud máte v plánu jeho pronájem, potrvá celková návratnost investice delší dobu, ale na druhou stranu může být zisk po několika letech vyšší. Druhou možností je spekulace s nemovitostí v podobě nákupu při výhodných podmínkách a po zvýšení její hodnoty nastává následný prodej. Zde se můžete dočkat poměrně rychlého výnosu, který v některých případech může dosahovat velmi zajímavých čísel. Jisté je však to, že o nemovitosti bude stále zájem a byty patří mezi velmi stabilní způsob investování.

Související příspěvky

Blum – nábytkové kování špičkové kvality

redakce

Prověřené systémy pro izolace dřevostaveb

redakce

Nové bydlení v Praze si můžete vybrat velmi jednoduše!

redakce

Přidat komentář