Search

Poradíme, podle čeho vybírat interiérové dveře

Zdá se to možná jako nepodstatná součást bydlení, ale dveře dokážou udělat obrovský dojem. Jsou důležitým prvkem interiéru a jejich výběr je nutné nepodcenit. V článku se zaměříme na jednotlivé typy dveří a přidáme několik rad pro snadnější výběr té správné varianty.

 

Podle způsobu otvírání

V první řadě je dobré rozmyslet si, jaký bude způsob otvírání. Základní otočný typ je jednoduchý na montáž. Jde o nejčastěji využívanou klasiku s možností opravdu širokého výběru. Nevýhodou však je fakt, že tato varianta vyžaduje prostor nutný pro pohodlné otevírání dveřního křídla. O něco méně místa vyžadují posuvné dveře. Ty se dají otevírat pomocí posunu podél stěny, nebo do předem vytvořeného stavebního pouzdra. V obou případech šetří cenný prostor. Při volbě varianty se stavebním pouzdrem se však připravte na větší úpravu okolní stěny. Posledním typem jsou skládací dveře vhodné do malých prostorů pro oddělení koupelny, kuchyně, chodby a podobně. Jejich nevýhodou mohou být horší izolační schopnosti. Také se rozmyslete, jestli chcete jednokřídlové či dvoukřídlové dveře.

 

Důležitá je povrchová úprava

Základní a nejlevnější variantou jsou dveře s fóliovou povrchovou úpravou. Ty jsou vhodné hlavně do méně náročných podmínek a všude tam, kde nehrozí jejich rychlé poškození. O něco větší odolnost a životnost nabízí laminátové interiérové dveře, které jsou velmi oblíbené i díky svému vzhledu připomínající dřevo. Samostatnou kategorií jsou efektní celoskleněné dveře, jejichž výhodou je vysoká prostupnost pro světlo, což pomáhá zesvětlovat celý interiér.

 

Rozměry

Rozmyslete si, jestli plánujete vybírat nové dveře do stávajícího otvoru ve stěně, nebo jestli se pustíte do větší rekonstrukce a změníte i tento faktor. Na základě svého rozhodnutí vyberte odpovídající typ rozměru. V případě atypických interiérů s netradičním tvarem dveřního otvoru je většinou nutné zjistit si možnosti řešení na míru.

 

Kování a doplňky

Ještě zbývá vybrat designově pěkné kování v podobě stylové kliky a dalších doplňků. Za zvážení stojí i zakomponování ventilace dveří pro efektivní cirkulaci vzduchu v bytě. Velkou výhodou je fakt, že si všechno potřebné můžete vybrat na internetu a snadno tak získat dokonalé dveře bez nutnosti obíhání kamenných prodejen a zjišťování jejich aktuální nabídky.

 

Celkový dojem

Dalším faktorem výběru nejvhodnější varianty je posouzení celkového kontextu v rámci dalšího vybavení. Pokud preferujete dřevěný nábytek, bude vaše volba jistě směřovat ke dveřím s dekorem dřeva. U světlých a moderních interiérů se naopak více uplatňují skleněné typy. Neváhejte se inspirovat v časopisech o bydlení a na internetu pro získání jasné představy, co by mohlo dobře fungovat.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *