BYT

Osvětlení obývacího pokoje a jídelny. Jaké svítidlo nad kulatý stůl a jaké nad hranatý?

Osvětlení obývacího pokoje a jídelny zřejmě pro mnohé z nás není klíčovou otázkou ve výbavě interiéru. Nicméně, v pozdějším užívání prostor možná zjistíte, že původní výběr svítidel byl chybný a máte špatně osvětlený stůl, celou jídelnu i obývací pokoj. Naučte se pravidla správného výběru osvětlení obývacího pokoje a jídelny.

 

Obecná pravidla pro výběr osvětlení obývacího pokoje a jídelny říkají, že nad stolem v jídelně nebo v obývacím pokoji by měly viset lampy se stínidly, nejlépe s nastavitelnou výškou. Takováto svítidla nebudou oslňovat osoby sedící u stolu. Pro kulatý stůl je ideální jedno centrální svítidlo s kulatým tvarem. Naopak nad čtvercový nebo obdélníkový stůl se jistě osvědčí několik menších lampiček v jednom řetězci.

Centrální osvětlení nad stolem.

V současné době je centrální světlo místnosti stále častěji instalováno přímo nad stůl. To umožňuje používání světelných zdrojů s nižším výkonem a také slouží ke zdůraznění funkce a krásy stolu. Je také opticky oddělen prostor jídelní části kuchyně a poskytuje jídelně intimní charakter. Během jídla exponuje samotné potraviny a zdůrazňuje krásu jídelního servisu.

Jaké svítidlo?

Při montáži osvětlení nad stolem nezapomeňte, že světlo dopadající na jeho horní desku, by mělo vytvořit atmosféru intimity. Jaké svítidlo to umožní? V tomto případě se nejlépe hodí lampy se stínidlem. Svícení nemůže oslňovat osoby sedící u stolu. V ideálním případě je výška nastavitelná. Světlo by mělo dopadat na celý stůl – pokud má šířku 120 cm, lampu zavěsíme 50 cm nad deskou stolu, nad větším – 80 cm.

 

Svítidlo ve tvaru stolu.

Svítidla by se měla vejít do půdorysu stolní desky a být symetricky v jeho středu. Nad kulatým stolem je lépe zavěsit centrální kruhové svítidlo, nad čtvercové nebo obdélníkové – několik menších, stejných svítidel v jedné linii. Osvědčené je i osvětlení, ve kterém mohou být lineární zářivky. Místo tvořeno stolem a světlem, které je nad ním zavěšeno, můžeme také vidět jako hranici mezi jídelnou a kuchyňskou částí místnosti.

Stmívače.

Místo tradičního vypínače stojí za zamyšlení instalace stmívače osvětlení – umožní regulaci intenzity světla a možnost použití jednoho zdroje k několika funkcím. Maximální svítivost bude potřeba při pracovní činnosti a také při slavnostní večeři, slabší intenzita vytvoří intimní atmosféru k odpolednímu čaji. Nejčastěji se setkáváme s otočnými typy, dostupné jsou také dotykové stmívače. Výhodou stmívačů je také jejich energetická úspora.

Foto: Aquaform, Max-fliz

 

Doporučujeme svítidla z e-shopu Maxlight.cz

Související příspěvky

Vzhled i bezpečí schodiště díky zábradlí od AL ZABRADLI

redakce

Mramor v novém pojetí

redakce

Máte také chuť na grilovanou dobrůtku?

redakce

1 komentář

maty81 21. 3. 2016 at 14:27

Velké dominantní svítidlo nad jídelní stůl je super nápad, pořádně osvětlí místnost a je i designově zajímavé. Zkoušela jsem odkaz, ale nefunguje… podobné jsem našla na http://www.uni-svitidla.cz/, takže můžu vybírat.

Diskuze je uzavřena.