Počasí tento rok je vskutku nepředvídatelné, chvíli teplo a najednou zas zima, že by člověk nejradši navlékl druhou bundu. Teplotní rozdíl mezi venkem a interiérem vašeho domova je pak při takovémto počasí znatelný. Abyste se vyhnuli plísni, únavě i pokašlávání, je důležité vědět, jak s teplotními výkyvy pracovat a jak doma správně větrat.
Větrat je nutné se všemi druhy oken
Ať už máte plastová, hliníková, nebo dřevěná okna, měli byste důsledně větrat. Všechny tyto typy oken totiž dnes již perfektně izolují. Proto myslete i v zimě na to, abyste alespoň dvakrát za den otevřeli okno. Pokud se nemůžete přenést přes zimu, která se vám na chvíli dostane do pokoje, vyvětrejte například, když jdete ráno z ložnice na chvíli pryč, např. když jdete vařit do kuchyně.
Udržujte stálou teplotu i nízkou vlhkost
Pokud nechcete platit zbytečně vysoké částky za vytápění, a zároveň chcete nemovitost udržovat v dobrém stavu a ochránit také své zdraví, udržujte v domě především stabilní teplotu a vlhkost. Teplota by se měla pohybovat mezi 20–21 °C a míra vlhkosti by měla být ideálně v rozmezí 40–50 %. Abyste měli přehled, pořiďte si teploměr i vlhkoměr a hodnoty pravidelně sledujte.
Větrejte krátce, ale intenzivně
Při větrání v zimě neotvírejte okna pouze na ventilaci. Tento způsob větrání odvádí zbytečně teplo ven, v pokoji nedojde k úplné výměně vzduchu, vnitřní povrchy se ochlazují a dochází tak k výkyvům teploty. Nevhodné je také použití mikroventilace. Raději otevřete okno dokořán, nejlépe dvě okna na opačných stranách bytu či domu, a nechte vzduch proudit zhruba pět minut (v závislosti na velikosti místností či bytu). Takto byste měli větrat alespoň dvakrát denně: ráno a večer. V případě, že máte uvnitř i přes důsledné větrání stále zvýšenou vlhkost, můžete si navíc pořídit odvlhčovač, který ji pomáhá automaticky regululovat.
Pokud se nemůžete přes den soustředit na práci, jste unavení nebo máte alergický kašel, je to často známka toho, že máte v místnosti špatný vzduch. Správné větrání vám dodá energii a odvede z vašeho domova nebo pracoviště mikroorganismy a prach, které způsobují alergie.
Nezavírejte se proto v zimě do vakua a myslete na správnou techniku větrání. Pokud ji zkombinujete s kvalitními dřevěnými nebo plastovými okny, ušetříte a budete se cítit lépe. Inspirujte se českými okny od firmy PKS okna a nebojte se obrátit se svými dotazy na odborníky.