TIPY

Jak vyřešit venkovní stínění? Poradíme vám s výběrem

Pořizujete rozestavěný, nebo starší dům, či byt? Už víte, že budete muset nějak řešit zastínění a přemýšlíte, jak to vyřešit? V našem článku vám poradíme, co bude pro vás nejvýhodnější, a to nejen finančně. Budeme se konkrétně bavit o venkovních roletách a žaluziích.

Žaluzie se hodí jako univerzální kombinace pro pohodlné vytvoření přítmí a základní ochranu proti teplu. Rolety umí vytvořit 100% tmu, slouží jako bezpečnostní prvek, hluková a tepelná izolace. Proto je důležité si už předem uvědomit, co vlastně od toho očekáváte.

 

Co vám přinesou venkovní žaluzie

Důvod, proč si vlastně pořizovat venkovní stínění, by vám měl poradit i s jeho výběrem. Žaluzie díky lamelám, které se umí naklápět, regulují přístup světla do místnosti od otevřené polohy lamel až po zavřenou. Při zavřené poloze vytváří žaluzie i slušnou ochranu proti přehřívání interiéru, protože se paprsky světla zastaví již na lamelách. Na výběr je několik velikostí a tvarů lamel (mají tvar plochý, C, Z a S), které určují konečné vlastnosti žaluzií. Platí pravidlo, že čím větší a složitější tvar lamely, tím má žaluzie vyšší cenu a lepší vlastnosti (intenzita stínění a odolnost proti větru).

Nevýhodami žaluzií jsou, že neslouží jako bezpečnostní prvek, musí se chránit před větrem a například pro okno výšky 220 cm žaluzie potřebuje skoro 30 cm prostoru na výšku ve staženém stavu. Na tomto požadavku často selhává dodatečné umístění žaluzie na dům, protože tato výška už často zasahuje až ke sklu okna. Použitelné rozměry žaluzií jsou často až 4 x 4 m.

 

Pro koho se hodí rolety

Venkovní rolety vám mohou na druhou stranu posloužit úplně jinak. Jejich princip je stejný jako u navíjecích garážových vrat. Pevné lamely se navíjí do horního krycího boxu a jezdí ve vodících lištách. Díky tomu se roleta dokáže vždy poskládat tak, že vytvoří neprostupnou zeď vůči jakýmkoliv vnějším vlivům. Dokáže utvořit úplnou tmu (je nutno zatmelit okolí rolety), snížit hluk v místnosti (ocení lidé bydlící u silnice), odstínit teplo i zimu a v neposlední řadě i odradit zloděje. Pro běžného zloděje je roleta další překážku, která mu komplikuje „práci“. Existují i rolety s bezpečnostním atestem na třídu RC 2, což je už nepřekonatelná bariéra pro kohokoliv. Jejich nevýhodou ale je, že stojí skoro 5 x tolik co normální rolety.

Jako nevýhody lze uvést fakt, že člověk musí volit buď světlo, nebo tmu, protože s roletami nelze moc regulovat světlo. Necháváním rolety v mezipoloze se snižuje životnost motoru nebo ovládací šňůry, protože je roleta pod neustálým tahem. Jistou kompenzací jsou drobné škvírky, které jsou mezi lamelami a při drobném povytažení propouští trochu světla a vzduchu. Oproti žaluziím krycí box rolety zpravidla nepřesahuje 16 cm výšky, to je už přijatelný rozměr pro většinu výklenků.

 

Co si vybrat – žaluzie, nebo rolety?

Cenové relace se mění u obojího v závislosti na provedení a velikosti, ale pro ruční ovládání vychází rolety o něco dráž než žaluzie. Pro celý moderní rodinný dům s velkými okny je potřeba počítat s investicí i přes 100 tisíc korun do venkovního stínění. Častěji se setkáte spíše s žaluziemi pro jejich univerzálnost. Rolety volí spíše lidé, kteří se chtějí zbavit hluku, zimy nebo zlodějů. Díky stavební přípravě pro oba systémy lze jak vodící lišty, tak i krycí box schovat pod fasádu domu. S tímto je nutné počítat již při plánování projektu. Ze zkušeností se ukázalo, že pokud se někdo rozhodne v projektu šetřit na elektroovládání, tak se vyplatí alespoň vyvést napájecí kabely do prostoru určeného pro žaluzii nebo roletu, protože se může stát, že změníte názor a budete chtít vybavit dodatečně svoje stínění motorem, abyste si mohli užívat si pohodlí s ovladačem v ruce ze svého gauče.

Související příspěvky

Parametry kamer, které byste měli znát před nákupem

redakce

Stavební bazar pro úspornější výstavbu

redakce

Vysoce variabilní kancelářský nábytek

redakce