TIPY

I při běžných denních úkonech můžete snížit vaši potřebu vody

Sprchování, očista rukou, mytí nádobí – to  všechno jsou činnosti, kterým v domácnosti věnujete značnou pozornost. A jsou to rovněž právě ony, jež často vyhánějí váš účet za vodu do strašidelných rozměrů. Nemusí však tomu tak být napořád.

O perlátorech vhodných do kuchyně či koupelny jste už jistě slyšeli. Moderní šetřiče vody vám toho však mohou nabídnout mnohem víc. Ukážeme si to všechno pěkně názorně v konkrétních číslech.

  • Běžný perlátor umístěný na kuchyňském dřezu propustí každou minutu přibližně 12-18 litrů vody. Při puštění průtoku na maximum pak často začne nepříjemně stříkat.
  • Moderní šetřič lze nastavit libovolně v rozmezí od 4 do 14 l/min a později toto rozmezí podle potřeby měnit. Už nikdy tak neobstojí například argument o pomalém napouštění hrnců nebo rychlovarné konvice.

 

Ušetřit lze i při zachování uživatelského komfortu

Máte svůj rodinný rozpočet rádi pod kontrolou, ale zároveň se nechcete vzdát svého zaslouženého pohodlí? Pak vás určitě potěší, že třeba při sprchování úbytek vody protékají šetřičem ani nepoznáte. Musíte jen být trochu nároční při výběru a zapátrat po tzv. wapkovém efketu. Ani vaše návštěvy nepoznají, že je něco jinak a vy si budete moci dopřát čas od času i dlouhou sprchu, a to bez výčitek za příliš zvýšenou spotřebu.

[easy_image_gallery gallery=“230″]

 

Nejvíce ušetříte při používání toalety

Věděli jste, že běžně pro splachování WC mísy používáte až o 70% více vody, než je skutečně potřeba? Instalace spořiče vody na dřez či vanu vypadá pak z toho úhlu pohledu jako snaha o ušetření několika drobných. Rozhodně není zbytečná, ale proč ji nevybičovat skutečně na maximum? Moderní šetřiče snadno zkombinujete s jakýmkoliv WC a můžete začít okamžitě šetřit už od prvního spláchnutí.

 

Vyplatí se, i když máte vlastní studnu

A jak se dá skloubit používání šetřičů vody s vlastní studnou? Až překvapivě dobře, když si uvědomíte, že za vodu sice šetřit nemusíte, ale za energie potřebné k jejímu ohřevu již ano. A svou roli tu samozřejmě hraje i ekologický aspekt, protože spodních vod u nás dlouhodobě ubývá.

A jak je to s údržbou těchto šikovných domácích pomocníků? Zapomeňte na pracné čištění a pořiďte si perlátory antivápenné, v nichž se prakticky neusazuje vodní kámen, takže ve svých útrobách nemohou hostit ani množící se nežádoucí bakterie. Správně zvolený šetřič vody do vaší domácnosti přinese zkrátka jen samé plusy. Vyzkoušejte to a uvidíte sami!

Související příspěvky

O výhodách i nevýhodách solárních panelů aneb Vyplatí se vám sluneční energie?

redakce

Koho poptat na mytí oken ve výšce

redakce

Technologie pískování a co to vlastně znamená

redakce