Search

Fukar na listí nebo vysavač listí? Poradíme, který je lepší.

Podzimní měsíce se rychle blíží a s nimi i povinnosti spojené s odstraňováním spadaného listí ze zahrad i veřejných ploch. Klasické hrábě si s touto nadílkou často neporadí, navíc se při jejich používání hodně nadřete. Fukar na listí nebo vysavač listí vám mohou úklid zahrady značně usnadnit. A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Fukar se hodí spíše pro menší zahradu s několika ovocnými stromy nebo okrasnými keři. Jednoduše sfouká listí na jednu hromadu, odkud ho už snadno sklidíte hráběmi a odnesete na kompost nebo do nádoby na tříděný bio odpad. Výhodou je jeho nízká hmotnost i cena. Snadno odstraní nečistoty ze záhonů, zahradních chodníčků a dalších ploch. Navíc se s ním snadno manipuluje.

Vysavač listí, jak už název napovídá, spadané rostlinné zbytky sbírá a ukládá do speciálního vaku, který poté pohodlně odnesete, kam potřebujete. Hodí se k vysávání menších kupek listí, které neobsahují větší předměty (větve, kameny, odpadky apod.). Vysavač listí se hodí pro středně velké pozemky ale velký ovocný sad nebo rozlehlou zahradu s ním budete uklízet jen velmi těžko. Sbírání listí je totiž mnohem pracnější než jeho nafoukání do jednoho rohu a následné odklizení. Velké vysavače na listí s adekvátně velkou sběrnou nádobou (nad váhu 5 kilogramů) se navíc rychle pronesou a manipulace s nimi je obtížnější.

 

Kombinovaný fukar na listí a vysavač listí

Výše uvedené parametry naznačují, že většině majitelů pozemků se nejvíce vyplatí pořídit si oba přístroje, ale to je zcela zbytečné. Stačí si koupit fukar na listí s duální nebo vyměnitelnou tryskou, která umožňuje jak nasávání, tak i prosté odfoukávání listí.

Pro běžné použití na dvoře nebo na zahradě postačí běžné modely s rychlostí nasávání okolo 200 km/hod, nejlépe s upravenou funkcí ventilátoru, který sesbírané listí okamžitě nadrtí a sníží tak jeho objem až o 90 %. Nejlepší jsou ventilátory s kovovými lopatkami, ty plastové totiž nemusí vydržet nápor drobných kamínků nebo větviček.

Výstřižek

Profesionální ventilátory s funkcí turbo, která umožňuje zvýšit rychlost foukání až na 400 km/h jsou vhodné spíše pro majitele velkých zahrad nebo golfových hřišť. Manipulace s nimi je přesto velmi jednoduchá, takže jejich obsluhu zvládne každý. Pokud máte pocit, že pro úklid listí na svém pozemku profesionální fukar na listí potřebujete, tak jen směle do toho.

Mezi ty nejlepší pomocníky pro úklid listí patří aku zahradní fukar Black and Decker, Gardena, Bosch nebo Skil. Přístroje od zmíněných značek obsahují mimo jiné tlačítko pro jednoduchou regulaci výkonu. To zajistí, že se pracně shrabaná kupka listí nerozlétne pokaždé, když se k ní přiblížíte s další várkou.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *