TIPY

Fasáda domu má funkci nejen estetickou, ale i praktickou

Asi se shodneme, že čistá, pěkně udržovaná fasáda je vizitkou každého majitele domu. Nehraje tedy roli, jestli jste vlastníkem činžovního či rodinného domu nebo firemní budovy, vždy byste měli pamatovat na to, aby fasáda byla čistá. Kromě estetických důvodů, k tomu jsou i důvody praktické – váš dům bude díky tomu i zdravý.

U firemních budov dokonce může pěkná fasáda pomoci k vyšším ziskům. O ubytovacích zařízeních ani nemluvě. Kdo by chtěl bydlet v hotelu se špinavou fasádou, když si může vybrat jiný s pěkným zevnějškem. Nechte tedy svůj dům udělat na návštěvníky ten nejlepší dojem a pozvěte si odborníky, kteří se o ni postarají. Odborně ji vyčistí a nanesou i ochranné nátěry.

Nátěry fasád plní především funkci ochrannou. Chrání dům před vnějšími vlivy, jako je smog, prach, pyl, plísně, viry a bakterie. Kvalitní fasádní nátěry chrání dům po dlouhé roky proti působení povětrnostních vlivů, izolují dům proti vnikání vlhkosti, chrání omítky před činností kyselých dešťů a větrné erozi. Proto je vhodné po vyčištění nechat takový nátěr na čistou fasádu nanést.

Kromě estetické a funkční stránky věci tu je ještě stránka zdravotní. Znečištěná fasáda v sobě udržuje bakterie a plísně. Znečištěná fasáda může proto způsobovat zdravotní problémy (alergie, bolesti hlavy, astma, …). Možná se ptáte, jak je to možné, je to proto, že se při větrání dostávají do bytu spory plísní, které způsobují zdravotní obtíže.

Na jakém principu funguje fasáda?

Fasáda chrání obvodové a nosné zdi proti počasí, vlhkosti, mrazu a slunečním paprskům. Co byste měli vědět je, že každá fasáda má jinou dobu životnosti, podle toho byste měli plánovat její údržbu. Díky tomu také životnost prodloužíte díky správné údržbě a pravidelnému čištění. Naopak bez pravidelné údržby má fasáda tendenci ztrácet chemickou integritu.

Pokud se obnova, renovace nebo čištění fasády neřeší včas, dochází k mechanickému poškození. To se zprvu projeví drobnými trhlinkami, které se časem prohlubují. Jejich oprava je pak finančně náročná.

Proč pravidelně pečovat o fasádu?

Odpověď je jednoduchá, prodloužíte tak její životnost a ušetříte i dost peněz. Kromě čištění byste však měli také nechat fasádu natřít speciálním ochranným nátěrem. Konkrétní volba nátěru je však závislá na více faktorech (lokalita, typ povrchu). Často se používá o hydrofobní nátěr, zpevňovací nátěr či „protiplísňový nátěr“. Hydrofobní nátěr chrání fasádu proti prosakování vody, vytvoří totiž izolační vrstvu, která oddělí povrch fasády od okolního prostředí. Na domech, které stojí na vlhkých stinných místech je vhodné používat ochranný nátěr proti organickému znečištění.

Abyste měli jistotu, že bude vše dobře a kvalitně provedeno, objednejte si firmu, která má s takovou prací zkušenosti. Jednou z takových firem je společnost ARS, která vaší fasádě poskytne tu nejlepší péči.

Pravidelně pečovat však znamená u každé fasády něco trochu jiného. U běžných fasád se doporučuje čistit fasádu každých 5 až 8 let, ale pokud máte zateplenou fasádu, měli byste čistit fasádu častěji. Je to proto, že i jen drobné znečištění snižuje její funkčnost. Znečištěná fasáda totiž špatně dýchá, může praskat a v důsledku toho se může proměnit i mikroklima uvnitř budovy.

Související příspěvky

Kompresor pořizujeme podle několika kritérií

redakce

Soužití se sousedy

redakce

Proměňte balkon ve vlastní bio oázu

redakce