< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
Předpoklady dobré zvukové izolace
Aby zvuková izolace dokonale fungovala, musí splňovat hned několik základních podmínek. První podmínkou je obsah „těžké“ hmoty (masy). Platí jednoduché pravidlo, čím více těžké hmoty tím lépe. V praxi je tato hmota tvořena např. monolitickými betony, cihelnými bloky apod. Druhou podmínkou je, aby tato „těžká“ hmota byla v nespojité (volné) podobě. To je problém především u deskových materiálů, jako je např. sádrokarton, kde při určité frekvenci dochází k typickým propadům a materiál prakticky zvukově neizoluje. Třetí podmínkou je vrstevnatost. Hmotný materiál by měl být uložen v několika na sobě nezávislých vrstvách. Zvukově izolační desky Wolf® jsou konstruovány na základě výše zmíněných principů. Formu a tvar desky tvoří třívlnný karton, který je vyplněn volně sypaným křemičitým pískem. Oba tyto materiály špatně vedou zvuk. Používaný karton a písek jsou absolutně zdravotně nezávadné a biologicky jednoduše odbouratelné materiály. Nezatěžují tak zbytečně životní prostředí.
Deska Wolf® dokáže díky své jedinečné konstrukci pojmout a eliminovat zvuk v celém frekvenčním spektru. Zvuková vlna musí postupně projít až sedmi vrstvami papíru a šesti vrstvami písku. Při prostupu vrstvami různých materiálů ztrácí svoji energii a postupně se vyčerpává.
Univerzální použití do podlah, stěn a stropních konstrukcí
Zvukově izolační desky Wolf ®bezpečně snáší vysoké zatížení – až 65 t/m2. Jedná se o tzv. systém suchého potěru. Tento systém umožňuje velmi rychlou a ekonomicky úspornou pokládku, která nevyžaduje šroubované či lepené spoje. Při použití zvukově izolačních desek Wolf® nevznikají žádné zvukové mosty. Důvodem je skutečnost, že desky jsou kladeny přímo do styku s obvodovými stěnami. Nespojitý, volně uložený písek dokonale tlumí každý zvuk. Přímou instalací na betonové a dřevěné podlahy docílíme vynikajících hodnot útlumu kročejového hluku a nízkofrekvenčního zvuku.
Montáž zvukově izolačních desek na strop je poněkud složitější. Ve většině případů se desky šroubují na dřevěný nebo kovový rošt a přikryjí se vrstvou sádrokartonu. Desky Wolf® je možné použít i do podhledových konstrukcí. Tady je třeba dát pozor na poměrně velkou hmotnost takové konstrukce a použít odpovídající kotvící prvky.
U svislých konstrukcí stěn a příček se nabízí hned několik systémových řešení pro zvýšení vzduchové neprůzvučnosti. Je zde možnost přímé montáže za použití speciálních akustických hmoždinek Herkules nebo montáž předstěny z kovových (dřevěných) profilů.
Příčkové konstrukce lze i dodatečně izolovat vrstvou zvukově izolačních desek WOLF® a následně přikrýt finální vrstvou sádrokartonu. Vždy je třeba dbát montážních pokynů a doporučení výrobce pro dosažení maximálního zvukově izolačního účinku.
Ze zkušeností podpořených výsledky měření lze říci, že desky Wolf® splňují i náročné požadavky na zvukovou izolaci proti hluku z ulice, železnice nebo dokonce rušného leteckého provozu. Konstrukce desky a její účinnost v nízkofrekvenčním spektru od 50 do 200 Hz je naprosto jedinečná. Toho lze využít např. při konstrukcích zvukově izolačních dveří, ve strojovnách a při modulární výstavbě. Subtilní tloušťka 10 (15) mm nabízí celou řadu možností použití v novostavbách, sanacích a rekonstrukcích pozemních staveb.
Výhradním dodavatelem zvukově izolačních materiálů Wolf Bavaria je firma CIUR a.s., která zajišťuje i technickou podporu. Více informací najdete na www.ciur.cz.