STAVBA

ŽIVOT V NOVOSTAVBĚ

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Ne každý, kdo se nastěhuje do vysněného vlastního domu, si uvědomí, že v prvních pár měsících až letech je nutné o dům speciálně pečovat. Musíme si uvědomit, že celý dům váží několik tun a během výstavby se v něm skrylo několik tisíc litrů vody. Jeho hmotnost se prostřednictvím nosných konstrukcí musí přenést do země, a to tak, aby byl dům stabilní.

V novostavbě je zapotřebí intenzivně větrat

Aby se po nastěhování do rodinného domu správně odpařila všechna přebytečná voda, je naprosto nezbytné intenzivně větrat. Běžné větrání v prvních měsících po nastěhování není dostačující. Musíme navíc počítat s tím, že moderní dveře a okna jsou vyráběna jako maximálně těsnící, a tak žádnou výměnu vzduchu nezaručují. Pokud nebude vlhkost odváděna, objeví se Vám vlhké skvrny na stěnách a stropu, tato místa navíc můžou začít plesnivět. Odborník na problematiku Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby dodává: „Z výše uvedeného důvodu je také třeba nechávat mezi nábytkem a zdivem dostatečnou větrací mezeru, alespoň pět centimetrů, nepřistavujte tedy nábytek až ke stěnám.“

 

 

První zimu se musí v novostavbě i více topit

Dále je nutné se připravit na to, že první zimu v novém domě „protopíme“ více než kdykoli jindy. Jak již bylo řečeno, nový dům obsahuje obrovské množství vody, která se musí odpařit. Měli bychom také nastavit speciální topný režim a topit tak, aby ve všech místnostech byla přibližně stejná teplota. Pokud toto pravidlo nedodržíme, v domě bude docházet k cirkulaci vlhkého vzduchu a jeho srážení. V důsledku toho se postupem času může začít objevovat vlhnutí a s ním spojené plísně, nebo dokonce praskliny. I v zimě bychom přitom měli myslet na pravidelné a intenzivní větrání. Jedině tak se ubráníme všem nepříjemnostem. Pozitivním jevem je, že chladný suchý vzduch vysychání domu ještě více urychluje.

 

Na jaké další věci bychom si u nového domu měli dávat pozor?

Je to například vnější omítka, její funkcí je ochrana zdiva před působením povětrnostních vlivů, těmi je často velmi namáhána. Její povrch je ovšem třeba udržovat neporušený. Před zimním obdobím a znovu na jaře bychom měli prohlédnout celý dům a opravit případné praskliny či oděrky.

Vnitřní omítka má potom především funkci estetickou. Protože zpravidla obsahuje vápno, v prvních dvou letech není vhodné na ní provádět barevné úpravy. Mezi časté nepříjemnosti patří „šmouhovatost“ nátěru, vlivem obsahu vápna totiž u nevyzrálých omítek dochází k nerovnoměrnému vybělení barev. Během prvních dvou až tří let po ukončení stavby navíc může vlivem sesedání domu dojít k prasklinám. Martin Protiva z Ekonomických staveb dodává: „Vlasové trhliny se dají snadno opravit při běžném malování, větší trhliny by měl opravit odborník, u kvalitních firem zpravidla zdarma v rámci záruční doby.“

 

O společnosti Ekonomické stavby

Ekonomické stavby, přední stavební společnost v oblasti výstavby zděných rodinných domů v regionu střední Evropy, se od svého založení v roce 1998 zaměřuje na kvalitu a šíři nabídky, která je svým rozsahem na trhu ojedinělá. Od počátku své existence se Ekonomické stavby specializují výhradně na oblast bydlení a každoročně realizují a předávají svým klientům v České republice přes 400 domů.

 

Cílem Ekonomických staveb je zpřístupnit bydlení v rodinném domě co nejširšímu spektru zákazníků, čehož dosahují širokou nabídkou služeb – od individuálního projektu, přes vyřízení stavebního povolení a zajištění financování až po samotnou realizaci – a příznivými cenami. Ekonomické stavby chtějí být spolehlivým a stabilním partnerem pro výstavbu rodinných domů, který vždy nabízí něco navíc. Ekonomické stavby jsou ryze českou společností s dlouholetou tradicí, která klade důraz na kvalitu a maximální efektivitu všech procesů. Ke spolupráci si vybírá silné a stabilní partnery, díky kterým může neustále svou nabídku rozšiřovat a zajistit stavbu domu za příznivou cenu. Společnost je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001 již od roku 2003 a certifikátu ochrany životního prostředí ISO14 000 od roku 2007.

 

Pro další informace prosím kontaktujte:

EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.
Ke Křižovatce 466
330 08 Zruč – Senec
telefon: 377 825 782
fax: 377 825 782
mobil: 602 435 452
email: info@ekonomicke-stavby.cz
web: www.ekonomicke-stavby.cz

Související příspěvky

Každý rodinný dům by měl být především maximálně funkční pro jeho obyvatele

redakce

Revoluční kloubová stavebnice TRI-LOCK

redakce

Deset nejčastějších otázek kolem zateplení

redakce