STAVBA

Speciál na téma všestranná údržba oken

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Plastová okna mají ve srovnání s těmi dřevěnými mnohem nižší nároky na údržbu, přesto je však nutné pravidelnou péčí dbát na to, aby si co nejdéle zachovala své původní vizuální i funkční vlastnosti. Speciálně pro Vás a Vaši potřebu jsme vytvořili exkluzivní speciál o tom, jak plastová okna všestranně udržovat. V několika dílech se dozvíte nejen základní věci jako jak se k oknům přistupovat či nepřistupovat a jak je čistit, ale rovněž jak řešit problémy s rosením, jak správně větrat a předcházet tak nepříjemné vlhkosti či plísním, nebo dokonce jak udržovat takové záležitosti, často úplně opomíjené, jakými jsou kování nebo těsnění.

 

Díl 1. – Několik obecných zásad pro údržbu a manipulaci s plastovými okny

 • K povrchovému čištění používáme pouze prostředky k tomu určené, které okno nemohou jakýmkoliv způsobem ohrozit či ho dokonce porušit.
 • Vyhýbáme se povrchovému poškození oken a to opět jakýmkoliv způsobem, mimo jiné i manipulací s otevřeným ohněm v jejich blízkosti.
 • Manipulaci s okenní kličkou provádíme vždy a zásadně při zavřeném okně.
 • Čas od času je třeba zkontrolovat, případně i dle potřeby vyčistit okenní odvodňovací kanálky.
 • Pohyblivé části kování je zapotřebí alespoň jednou do roka řádně promazat několika kapkami oleje, aby se pohybovaly pokud možno tiše a hladce. Pro tyto účely může posloužit například olej do šicího stroje. Přesto je však vždy lepší ponechat údržbu či alespoň volbu vhodného přípravku odborníkům, které naleznete i mezi námi.
 • Rovněž gumové těsnění je třeba alespoň jednou ročně ošetřit olejem a to silikonovým.
 • Plastové profily skutečně nesmí být vystaveny teplotě vyšší než 70 °C, ať už v důsledku klimatických podmínek nebo blízkosti umístěných spotřebičů aj. Tato zásada platí samozřejmě i v opačném případě. Klíčové by pro Vás mělo být, že rozsah použití těchto plastových výrobků je -30 °C až 70 °C.
 • Pravidelně kontrolujeme těsnost mezi křídly a rámem, při zjištění závady necháme neprodleně vyměnit těsnění.
 • Provádíme pečlivé, pravidelné kontroly úchytných šroubů a kování.
 • Očišťujeme rámy oken, pro což lze použít běžné saponátové přípravky do domácnosti nebo specializované čistící prostředky vyvinuté přímo na údržbu plastových oken. Ty pochopitelně poslouží nejlépe, odstraní i silné znečištění a Vy při jejich používání můžete mít jistotu, že svým oknům nemůžete jakkoliv ublížit.
 • Zásadně nepoužíváme organická rozpouštědla, přípravky s tzv. abrazivními přísadami nebo jakýmikoliv kyselinami. V případě jejich použití hrozí nenávratné poškození rámu.
 • Okna nikdy nepoužíváme jako prostředek k upevnění, podložku nebo odkladovou plochu, neopíráme se o ně, nevystavujeme je nárazům a podobně.
 • Rámy nečistíme nasucho, vyhneme se tak poškrábání jejich povrchu. Nemluvě o kartáčích nebo drátěnkách. Kromě toho při suchém čištění vzniká statická elektřina.
 • V případě, že se povrch okenního rámu z nějakého důvodu přece jen poškrábe, k jeho přeleštění můžeme použít ovčí vlnu, která v této oblasti bývá vysoce účinná. Tento postup však nelze aplikovat na okenní rámy s akrylovou fólií, imitací dřeva nebo povrchovou úpravou. V takovém, koneckonců i v prvním případě, je vždy lepší obrátit se na nás.
 • Rámy nenatíráme, nepřetíráme, nelakujeme, nebrousíme aj.
 • Zbytky ochranných fólií z oken je třeba odstranit do prvního měsíce ode dne montáže.
 • Možné zbytky malty po případné stavební činnosti je nutno z oken odstraňovat velice opatrně, rozhodně ne nasucho. Maltu vydatně smáčíme vodou s trochou tekutého mycího prostředku a postupně smýváme.
 • Dbáme na dostatečné větrání všech místností, v opačném případě vzniká nadměrná vlhkost vzduchu jeho nedostatečným pohybem a důsledkem mohou být nejen nepříjemné vlhkosti, ale i plísně.
 • Prvních zhruba pět mytí skel je doporučeno provádět pouze čistou vodou. Dále (avšak ne nutně) postupně přecházíme na doporučené, výše uvedené způsoby čištění.

Kterými přípravky lze zamezit tvorbě statické elektřiny? Čím snížit sklon k celkovému zašpinění oken? Jak odstranit černé šmouhy z gumového těsnění? Kterými přípravky omývat a leštit skla? Jaké materiály pro otírání oken volit? Tyto a mnohé další doplňující informace se dozvíte v dalších dílech.

Je jen na Vás, zda tyto zásady dodržujete nebo dodržovat budete, nejste k nim v žádném případě zavázáni, ale mějte na vědomí, že záleží z té největší části především na Vás, nakolik a jak dlouho Vám budou naše produkty sloužit.

Nevíte si s údržbou svých oken rady? Některé z uvedených preventivních služeb si můžete objednat přímo u nás. Neváhejte a svěřte se do rukou našim ochotným odborníkům.

www.bohemiaplast.cz

Související příspěvky

Odvětrávané fasády jako ideální volba

redakce

Zátěžové PVC podlahy Gerflor DesignTime do každého objektu

redakce

Technologie litých podlah přináší úsporu času i nákladů

redakce