Search

Překvapily vás nečekaně vysoké výdaje na vytápění i při letošní poměrně mírné zimě?

Letošní zima rozhodně patřila k těm mírnějším. Sněhu bylo minimálně, stejně tak jako mrazivých dnů. V plné síle se zima projevila snad až úplně ke konci svého období. Zejména majitelé starších rodinných domků letošní mírnější zimu rozhodně uvítali s vidinou nižších výdajů spojené s vytápěním. Mysleli jste si také, že letos ušetříte na nákladech na vytápění, ale realita je zcela jiná? Jsou vaše náklady podobné, jako kdyby se teploty pohybovaly 20 stupňů pod nulou? Kde se stala chyba a jak si pomoci?

 

Dům neudrží žádné teplo

Rozhodně bylo letos přínosem, že domy vlivem vyšších teplot tolik nepromrzly a dovnitř se nedostával nepříjemný chladný vzduch. Jenže na druhou stranu tepelné ztráty domu byly stále podobné. Teplo, které jste vyprodukovali topením, uteklo z místností stejně rychle, ať už bylo venku -20°C nebo +5°C. Teplo rychle z místnosti uniklo a vy jste jej znovu museli nahradit úplně novým, takže intenzita vytápění byla totožná. Abyste příští zimu protopili méně finančních prostředků, je třeba domu dodat vyšší tepelně-izolační vlastnosti.

 

Neinvestujte bezhlavě, ale tam, kde je to skutečně potřeba

V rámci zvýšení tepelně-izolačních vlastností rodinných domů může být provedeno hned několik stavebních prací. Jedná se například o zateplení fasády, výměnu dveří a oken, zateplení podlah nebo zateplení půdy. Pokud byste měli investovat najednou do všech těchto systémů, jednalo by se o investici několika set tisíc korun, jejíž návratnost by byla v nedohledné periférii. Neinvestujte bezhlavě a zbytečně, ale moudře. Nejprve musíte odhalit prostor, kudy uniká nejvíce tepla a tam zvyšte jeho tepelně-izolační hodnoty. Drtivá většina rodinných domů má stejnou slabinu.

 

Teplo uniká především půdou

Teplo od kamen, radiátorů či podlahového vytápění má nižší hustotu a váhu než zbývající studený vzduch v místnosti. Logicky tedy stoupá směrem vzhůru ke stropu a pak i na půdu. Pokud tyto prostory nejsou zateplené, teplý vzduch uniká téměř bez jakéhokoliv užitku. Zateplením stropů můžete snížit vaše současné výdaje na vytápění až o celých 30% za jediný den. Ideální technologií pro půdy rodinných domů je zateplení foukanou minerální izolací, která vytvoří na půdách souvislou vrstvu izolačního materiálu bez negativních mezer.

Detailní informace o foukané minerální izolaci naleznete na webových stránkách www.foukaneizolace.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *