Nechcete za saunováním cestovat desítky kilometrů do nejbližšího města, kde si odpočinete, ale po skončení musíte ještě řídit domů a až pak si užít klid? Stále více domácností přemýšlí o realizaci vlastní domácí sauny. Sauny v domácnosti přináší maximální komfort. Provozní náklady jsou v desítkácha nemusíte platit nesrovnatelně dražší permanentky do komerčních saun. Chcete si postavit v interiéru saunu svépomocí? Poradíme Vám, jak na to.
Do domů i bytů
Domácí sauna v interiéru nemusí být jen výsadou majitelů rodinných domů a rozlehlých vil, ale na své si mohou přijít také majitelé bytů. Pro realizaci sauny stačí i poměrně malé prostory. Stále se bavíme o finských saunách, nikoliv o infrasaunách. Obecně stačí pro výstavbu finské sauny i 1m2 volného prostoru. Nyní ale k samotné výstavbě sauny svépomocí. Je zapotřebí vybrat vhodný prostor. Ve vybrané místnosti by měly být dokončené omítky a finální barva a na rovné podleze nejlépe keramická dlažba, ideálně s podlahovým vytápěním.
Základní konstrukce ze dřevěných hranolů
Není třeba vymýšlet žádnou složitou konstrukci. Jde jen o to, aby konstrukce byla dostatečnou oporou pro obložení stěn. Ideálním materiálem pro konstrukci jsou impregnované dřevěné hranoly 45x75mm. V místech, kde budou přišroubované lavice nebo kamna, je vhodné dát hranoly větší nebo konstrukci vyztužit ocelovými díly. Ideální místo pro saunu je v rohu místnosti. Z vnější strany stačí vytvořit její záklop ze dřevěných případně i sololitových nebo OSB desek, ideálně s úpravou proti vlhkosti. Nezapomeňte v záklopu nechat volné 3 otvory. Jeden otvor pro dveře, druhý pro přívod čerstvého vzduchu pod kamna a třetí na odvětrávání. Vytvořte i základní konstrukci pro lavici na sezení a domácí sauna začne získávat základní obrysy.
Izolace a dveře
Dalším krokem je výběr dveří, jejich instalace a také izolace sauny. Dveře doporučujeme celoskleněné. Vypadají elegantně a máte pocit otevřeného prostoru. V malých domácích saunách by mohly dřevěné dveře vyvolávat pocit stísněnosti. Dveře do sauny by měly být vyrobeny z bezpečnostního skla a otevírat by se měly vždy ven. Z bezpečnostních důvodů je vhodné vybrat dveře z kaleného skla na západku nebo magnetickou destičku. V případě, že by se vám udělalo v sauně nevolno, stačí na dveře jen zatlačit , proto vždy otevírání směrem ven. Konstrukci sauny je třeba vyplnit izolačním materiálem. Nejvhodnější izolace je minerální vata. Má dobré izolační schopnosti, odolává vlhku a minimalizuje vznik tepelných mostů. Izolaci je zapotřebí zakrýt hliníkovou folií – parozábranou a hliníkovými páskami.
Kamna
Nyní přichází čas na výběr nejdůležitějšího vybavení domácích saun – saunové topidlo. Saunová kamna mohou být elektrická nebo na dřevo. Do interiéru jsou vhodnější volbou kamna elektrická. Jejich výběr záleží na několika faktorech – velikost sauny, umístění sauny, umístění kamen, rozvržení sauny a další. Při výběru saunových kamen doporučujeme obrátit se na specializovanou firmu v této oblasti. Kamna jsou nejdůležitější součástí a jejich špatný výběr by mohl zkazit celou realizaci. Některé specializované firmy mohou poskytovat odborné poradenství zdarma. Například společnost Finská Sauna. Nezapomeňte ani na přívod elektřiny ke kabelům a osazení větráků pro přívod i odvod vzduchu.
Palubky, osvětlení a je hotovo
Pak už stačí jen koupit palubky, kterými vytvoříte interiér sauny. V současné době je možné vybírat palubky do interiéru z různých dřevin i exotických. Opět doporučujeme vybírat palubky u specialistů. To totiž nabízí druhy, které jsou přímo určeny pro využití v saunách, tedy trvale vlhkých místnostech. Nezapomeňte ani na osvětlení. Skvělou volbou jsou například optická vlákna ze skla, které mohou měnit barvu a intenzitu podle vašich aktuálních potřeb a mají obrovskou životnost.