STAVBA

Dají se vazníkové konstrukce na střeše opravdu důkladně zateplit?

S vazníkovými konstrukcemi se můžeme velmi často setkávat například na střechách průmyslových hal, ale jejich využití není rozhodně výjimečné, ani v případě rodinných domů. Největší výhody vazníkových konstrukcí jsou v jejich lehkosti, jednoduchosti a možnosti překlenutí i velkých prostor. Nevýhodu však mají v tom, že jejich zateplení je velmi složité. Zejména pokud má být provedeno opravdu kvalitně.

Jak je vazníková konstrukce tvořena?

Vazníkovou konstrukci nejčastěji tvoří dřevěné vazníky, ale vazníky mohou být i ocelové svařované nebo montované a u průmyslových hal nejsou výjimkou ani vazníky z betonu. Při dřívějších realizacích se vazníky k sobě navzájem přibíjely. Dnes se pro jejich pevné spojení využívají lisované destičky. Díky tomu vzniká pevná, odolná, ale velmi členitá konstrukce střechy. Prostor je plný překážek, které zateplení vazníkové střechy vůbec nepomáhají.

Deskové izolace nebudou dokonalé

Pokud byste chtěli zateplit vazníkové konstrukce střech pomocí deskových materiálů, je jen velmi malá pravděpodobnost, že střechy dokážete zateplit opravdu dokonale. Právě kvůli velké členitosti konstrukce je jejich zateplení opravdu složité. I když jsou deskové izolace bezesporu kvalitní, pro využití na vazníkových konstrukcích se vyloženě nehodí. Mezi vazníky je totiž jen málo místa a na střechách je tedy mnoho překážek. Deskové izolace se v takových prostorách jen velmi složitě napojují tak, aby mezi materiálem nevznikaly tepelné mosty, kterými by unikalo teplo. O tepelnou úsporu jde především. Proto je vhodné zvolit takovou technologii, která si i s vazníkovými konstrukcemi hravě poradí. Správnou volbou je využití foukané minerální izolace.

Souvislá vrstva izolace za jediný den

Vynikajících výsledků dosahuje v oblasti zateplení foukanými izolacemi zejména minerální izolace Magmarelax. Její výhody jsou v rychlosti aplikace, ale hlavně v tepelně-izolačních parametrech materiálu. Magmarelax navíc dokáže odolávat vlhku, hmyzu, plísním, ohni a je nesléhavý. Foukaný materiál se aplikuje na střechy hydraulicky, pomocí hadice. Z hadice je Magmarelax aplikován přímo do zateplovaných prostor. Zkušený pracovník dokáže snadno zajistit, aby materiál vytvořil souvislou vrstvu izolačního materiálu i na vazníkových střechách. Hotovo není za týden, ale za jediný den. Na izolace Magmarelax ja na našem trhu specialistou společnost IP Izolace Polná.

Detailní informace o materiálu najdete na www.magmarelax.cz.

 

 

Související příspěvky

Stavební pouzdra s netradičním dvoukřídlým otevíráním

redakce

Vyplatí se v Praze koupit dům? Investujte raději do pozemku!

redakce

Hydroizolace vám ochrání domov před vodou

redakce