OSTATNÍ

Dejte si pozor na radon! Je to velmi nebezpečný spolubydlící!

Podle odhadů Státního zdravotnického ústavu, zemře ročně v České republice v důsledku vysoké koncentrace radonu zhruba 900 lidí na zhoubné plicní onemocnění. Toto číslo tvoří cca 16% ze všech úmrtí na rakovinu plic. Hrozivé na věci je, že je to více, než je počet obětí tragických autonehod, o kterých, na rozdíl o úmrtích na karcinom plic, denně informují sdělovací prostředky…

Proč je stav tak tragický?

Česká republika se nachází na podloží s vysokým podílem uranu. Nestabilní izotopy uranu se samovolně rozpadají na řadu radioaktivních frakcí, jednou z nich je právě i plyn radon, který proniká ze země. Problém je, že prominou i dále a to – z podzemní vody nebo ze stavebního materiálu netěsnostmi do našich domů. My ho potom vdechujeme a v tom je nebezpečí. Radon je totiž přítomný v každém domě.

 

Problém v zateplení?

Zdálo by se, že moderní stavebnictví si s touto hrozbou poradilo. Není to ale tak úplně pravda. Problém je v zateplení. Tím se dokonale utěsnění dům a sníží se náklady na topení, ale současně se výrazně omezí i potřebná výměna vzduchu.Odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí varují, že zateplení zejména starších budov může vést ke zvýšení koncentrace karcinogenního plynu radonu.

Jak poznat ohrožení?

Veřejnost je přesvědčena, že pronikání radonu z podloží do budovy brání standardní protiradonová izolace. pravdou ale je, že je někdy dokonce nemožné, aplikovat běžně doporučovaná opatření na všechny budovy. Dr. Tomáš Skalický, který působil na Svobodné univerzitě v Berlíně a dnes se věnuje technickému poradenství v oblasti inženýrských činností, doporučuje každému, aby si změřil koncentraci radonu v bytě. V České republice se totiž odhaduje překročení koncentrace radonu ve více než 60 tisících budov, převážně v rodinných domech.

Pomocí speciálního přístroje

Dobrým řešením, jak můžeme sledovat koncentraci radonu doma je přístroj na měření radonu – Radon skener 3000. Tento přístroj ukáže koncentraci radonu v obydlí a zároveň slouží i jako kontrolní zařízení v případech, kdy již byla provedena protiradonová ochrana. Kromě koncentrace radonu vás také přístroj naučí efektivně větrat.

Více o Radon skeneru 3000 a dalších produktech na www.wellnessair.cz nebo na telefonu 567 225 419.

Související příspěvky

Češi při koupi nemovitosti riskují ze strachu, že je předběhnou jiní zájemci

redakce

Kam v domě schovat zásnubní prsten?

redakce

Nájemné bude letos opět zdražovat. Nejvíce v Praze a krajských městech

redakce