INSPIRACE

Spotřeba ventilátorů se světlem může být 60W, ale i 300W

Stropní ventilátor s osvětlením je velmi populární, protože dovede nahradit lustr. Ale osvětlení místnosti spojené s větrákem do jednoho těla klade jiné nároky na elektrický obvod.

Spotřeba energie bývá nízká u stropních ventilátorů Casafan a AireRyder. Obecně řečeno nejsou stropní ventilátory nijak „hladovými“ pomocníky a vejdou se do 100W. (Nepočítáme-li žárovky.)

Např. energetická náročnost ventilátorů na Gavri.cz se pohybuje mezi 10W – 60W.

 

Světla „upíjí“ víc elektřiny

U stropních větráků se světlem je ale situace jiná. Elektřinu spotřebovává nejen motor ventilátoru, ale i světelné zdroje. A tak se celková spotřeba ventilátoru se světlem může vyšplhat až na 300 W.

Položme si ale otázku: lustr a větrák.  Má vůbec smysl je pořizovat zvlášť, když je můžeme mít 2v1?

Myslíme si, že to je zbytečné plýtvání prostorem i časem. Je mnohem lepší mít osvětlení vsazené přímo do ventilátoru. Potřebujete tak jedny dráty a jen jednu instalaci. Proto nabízíme kvalitní stropní ventilátory se světlem dostatečně silným na to, aby nahradilo i hlavní stropní osvětlení.

 

Druhy stropních větráků s osvětlením

Takže jak na výběr? Předně je potřeba říct, že ne každým stropním ventilátorem jde nahradit hlavní osvětlení v pokoji. Ne každý model poskytuje dostatečně silné světlo. Doporučujeme se v krátkosti zorientovat v typech osvětlení, které výrobci Faro, CasaFan, AireRyder a Sulion poskytují:

(Světla hodnotíme podle toho, jestli je možné při nich přečíst knihu.)

  1. Ventilátor má pouze 1 světelný zdroj, max. okolo 40 W. Světlo je často skryté pod matným sklem a díky tomu je tlumené, rozptýlené. Doporučujeme jako doplňkové světlo. Hodí se dobře ke sledování monitorů, neboť je příjemnější na oči a neodráží se od obrazovek.
  2. Ventilátor má zabudované LED osvětlení, často diodové. Světlo je ostřejší a chladnější barvy, připomíná víc zářivku než žárovku. Číst při něm lze dobře a dokáže nahradit i hlavní stropní svítidlo.
  3. Ventilátor má více závitů pro 2, 3, nebo 4 světelné zdroje. Maximální výkon může být 40 W, výjimečně i 60 W. Samozřejmě netřeba zmiňovat, že čím víc žárovek, tím víc světla. „Vícezávitové“ ventilátory bez potíží nahradí plnohodnotné stropní světlo. (Pro maximální spokojenost doporučujeme ventilátor se 3 nebo 4 závity typu E 27, ideálně pro žárovky s výkonem až 60 W.)
  4. Speciálním případem jsou modely původně bez světla, kde je možné dokoupit tzv. světelné kity – odnímatelné světelné nástavce, se kterými na větráky lze přimontovat světlo.

Většina bytových i kancelářských obvodů by měla zapojený ventilátor zvládat bez potíží. Pokud si ale v této oblasti nejste jistí a rozhodli jste se zapojit ventilátor s 300W náročností, poraďte se raději s elektrikářem.

Související příspěvky

Špína ani mech už nemají šanci aneb jak zvelebit okolí svého domu

redakce

Útulný domov s barevnými závěsy a záclonami

redakce

I plynem se dá ohřívat voda ekonomicky

redakce