INSPIRACE

Ortopedická, nebo zdravotní matrace? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Špatně spíte? Pokud na vině nejsou zdravotní potíže, zřejmě bude problém ve vaší ložnici.
Kvalitu spánku ovlivňuje spousta věcí. Naše psychické rozpoložení, teplota v místnosti, stupeň jejího zatemnění, ale také kvalita lůžkovin a matrace, na níž noc co noc uléháme. Jaká by to měla být?

Jaká matrace je nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Ta je totiž velmi individuální. Nová matrace není dobrá ani špatná, ale spíše pro nás vyhovující či nikoliv. Jiné to samozřejmě je se starými matracemi, tedy proleželými či extrémně znečištěnými. Nebo takovými, z nichž vyčnívají pružiny. Taková matrace je rozhodně zralá na výměnu.

Vycházejte ze svých potřeb

Matraci primárně vybíráme na základě našich potřeb. Jedním z nejdůležitějších faktorů, jimiž bychom se při výběru měli řídit, je její tuhost, neboli tvrdost. Ta se označuje písmenem T (popřípadě H podle hardness) a informuje nás o tom, na jakou matraci můžeme bezpečně uléhat, aniž by se brzy proležela. Čím těžší jedinec, tím na tvrdší matraci by měl uléhat. A obráceně.

V jaké poloze spíte?

Při výběru matrace je však třeba také vzít v potaz polohu, v níž strávíme většinu noci. Těm, kteří spí na zádech, se obecně doporučují matrace tvrdší. Pokud spíte na boku, zaměřte se spíše na matrace zónové.

Co znamená zdravotní matrace?

Matracím s jakýmkoliv zdravotním efektem se říká zdravotní matrace. Do této kategorie spadají antialergiecké, dekubitní i ortopedické. Antialergické matrace lze doporučit alergikům a astmatikům. Dekubitní matrace jsou pak vhodné pro dlouhodobě ležící pacienty.

Co je to ortopedická matrace?

Máte-li problémy s páteří, je možné, že vám lékař doporučí ortopedickou matraci. Tyto matrace bývají středně až velmi tvrdé, a tudíž vhodné i pro jedince s vysokou hmotností. Ale také pro ty, kteří rádi spí na zádech.

Matrace pro zdraví

Ortopedické matrace se nejčastěji vyrábějí z kokosového vlákna či různých pěn. Na e-shopu vyspimese.cz jsou například k sehnání tuhé ortopedické matrace ze studené PUR pěny, díky níž je výsledná matrace pevná a pružná zároveň. Konkrétně matrace Jelínek Sara basic však vyniká i skvělými antibakteriálními vlastnostmi. Potah matrace je snímatelný, a tudíž jej snadno vyperete v pračce. Její speciální konstrukce navíc umožňuje dobré odvětrávání a rychlý odvod vlhkosti. Proto se v matraci například neusazují roztoči. Sháníte-li zkrátka matraci pro zdraví, tak zrovna tato rozhodně bude správnou volbou.

Související příspěvky

Vana nebo sprchový kout do koupelny?

redakce

Je libo radiátor se zrcadlem či bez něj?

redakce

Samozavlažovací truhlíky – na co si dát při jejich výběru pozor?

redakce