INSPIRACE

Flanelové povlečení bez žehlení

Přemýšlíte o koupi nového ložního povlečení do Vaší domácnosti? Pak nezapomeňte na to, jaké je zrovna roční období. Na přečkání chladné noci je nejvhodnější alternativou flanelové ložní povlečení, které disponuje řadou skvělých vlastností a výhod. Další výhodou flanelu je, že v zimě hřeje a naopak v létě chladí.

 

Povlečení ze 100% bavlny

Flanelové povlečení je vyráběno ze 100% bavlny. Na jejich výrobu se však používá hustě tkaná látka s vyšší gramáží, která je speciálně upravena tzv. „pročesáním“. Tím dojde k vytažení jemného chlupu na povrch látky. Díky této technologii je povlečení měkké a jemné.

 

Dva typy flanelu

Flanel se dělí na dva typy – bavlněný a vlněný. U ložního povlečení se převážně používá bavlněná varianta.

 

Výhody flanelového povlečení

  • jeden z nejhřejivějších materiálů, má tedy dokonalé izolační vlastnosti
  • dobré absorbování vlhkosti
  • jemný a měkký materiál

 

Nevýhody flanelového povlečení

  • snížení životnosti povlečení z důvodu narušení jednotlivých vláken při pročesání
  • srážení látky (většina flanelových povlečení se sráží o 7 %)

 

Vlastnosti flanelového povlečení

Flanelové povlečení si zachovává všechny vlastnosti bavlny. Kromě toho je navíc díky jemnému vlasu na povrchu hebké a velice hřejivé.

Díky své vysoké hřejivosti se flanelového povlečení používá převážně během chladných podzimních a zimních měsíců. Doporučuje se také více než klasické bavlněné povlečení pro použití v dětských postýlkách. Díky jejich dobré absorpci vlhka je vhodné i pro lidi, kteří se více potí.

 

Materiál povlečení

Jak už bylo výše zmíněno flanelové ložní povlečení se vyrábí ze 100% bavlny. Někdy je však povlečení vyrobeno ze směsi vlny a syntetické tkaniny, kdy vlna dodává povlečení teplo a bavlna zajišťuje jeho měkkost.

 

Kvalita flanelového povlečení

Kvalitu flanelového povlečení lze rozpoznat podle jeho gramáže. Ta by se měla pohybovat zhruba kolem 125g/m2. V případě, že je gramáž nižší, pak má flanelové povlečení také nižší kvalitu.

 

Údržba flanelového povlečení

Kvůli své speciální úpravě je flanelové povlečení náročnější na údržbu. Při praní je tedy nutné dodržovat všech pokynů, aby flanel zůstal ještě dlouhou dobu měkký a jemný.

 

Praní flanelového povlečení

Před praním flanelové povlečení obraťte na rub a perte ho na 40ºC. Díky převrácení povlečení zamezíte vyblednutí jeho barvy i jinému poškození. Při praní by měl být samozřejmostí kvalitní prací prostředek a aviváž.

Související příspěvky

Jak hledat nové bydlení na Slovensku?

redakce

Zahradní altány od DELTA Svratka s.r.o. potěší designem, kvalitou i cenou!

redakce

Jaké kování si vaše interiérové dveře zaslouží?

redakce