INSPIRACE

Bez dokonale zařízené kuchyně se delikatesy prostě uvařit nedají

O tom, že je kuchyně jednou z nejvyužívanějších místností každého bytu i rodinného domu, není pochyb. Zejména pak v dnešní době, kdy je na trhu možnost sehnat i potraviny pro přípravu opravdových delikates, kvůli kterým jste ještě dříve museli chodit do drahých restaurací. Bohužel ale samotné ingredience ještě skvělý pokrm neuvaří. Je třeba vlastnit i dokonale zařízenou kuchyň.

 

Kuchyně mají velký vliv na dojem z vaření

Rozhodně nestačí jen dvouplotýnkový plynový vařič, mikrovlnná trouba s možností pečení a rychlovarná konvice. Pro přípravu polotovarů samozřejmě stačí i tohle, ale v takovém případě se rozhodně nejedná o delikatesy. Z jídla musí mít člověk požitek a stejně tak i z celého procesu vaření. Pokud vás bude vaření obtěžovat a nebudete z něj mít radost, jen těžko připravíte na stůl opravdové delikatesy. Aby vás ale v kuchyních příprava pokrmů bavila, nemusíte být profesionálním šéfkuchařem. I správné rozvržení kuchyně má na celkový dojem z vaření velmi podstatný vliv. V kuchyni, která vám svým rozvržením nebude vyhovovat, se nikdy nebude vařit dobře.

 

Navržení a vybavení

Při samotném procesu zařizování kuchyně, ať už při rekonstrukcích nebo při realizaci novostaveb rodinných domů, je zapotřebí postupovat ve dvou krocích. Nejprve správně navrhnout tvar kuchyní a umístění skříněk. Všude by mělo být dostatek místa pro pohyb. Dále by mělo přijít na řadu samotné vybavení spotřebiči a jejich umístění. Oba procesy, jak navržení tak vybavení by měly být dokonale propojeny.

 

Na co myslet při navrhování?

Tvar a velikost kuchyní je v případě rekonstrukcí dán samotnou místností. U novostaveb si můžete vybrat. Není ale pravidlem, že čím větší kuchyně, tím lépe. Při samotném vaření totiž můžete zjistit, že běháte z jednoho konce kuchyně na druhý a nic nestíháte. Záleží na rozmístění skříněk a ploch. Platí pravidla, že pracovní plochy by nikdy neměly být vzdálené od trouby a varných desek. Poblíž pracovních ploch by měl být také dřez a lednice.

Na co myslet při vybavení?

Při vybavování kuchyně spotřebiči rozhodují především vaše potřeby a přání. Záleží pouze na vás, zda využijete moderní spotřebiče s mnoha funkcemi, nebo se spokojíte jen se základním vybavením. Trendem v dnešní době je pak umístění vestavné trouby do vysoké skříně tak, aby nebyla přímo u země. Umístění vestavné trouby do větší výšky má více výhod. Nemusíte se pokaždé ohýbat a manipulace je jednodušší. Trouby jsou ale i chráněné proti malým dětem, které na ně jednoduše nedosáhnou.

 

Příklad zařízení malé kuchyně

Jako zdroj inspirace pro vybavení a zařízení malé kuchyně nám poslouží kuchyňský program ADELA od výrobce kuchyní Sconto. Jedná se o základní, ale naprosto funkční a praktické zařízení menších kuchyní. Kuchyně je přímá, bez rohu. Na levé straně je pracovní a přípravná plocha, která okamžitě přechází na varnou desku. Pohyb při práci je tedy minimální. Vedle varné desky je i dřez s odkládací plochou na umyté nádobí. Pokud by na levé straně bylo ještě dostatek místa, hned vedle sestavy by byla vhodné usazení lednice.

 

Příklad zařízení velké kuchyně

Jako příklad moderního zařízení větších kuchyní jsme zvolili opět produkt od Sconto, tentokrát byla vybrána kuchyňská sestava AVIANO. Dominantou tohoto druhu kuchyně je, v současnosti velmi populární, ostrůvek na vaření uprostřed. U ostrůvku je pak důležitá jeho vzdálenost od ostatních ploch. U modelu AVIANO se na něj dá ze všech stran pohodlně dosáhnout, což opět usnadňuje práci. Celá sestava začíná velkou potravinovou skříní a pokračuje pracovní plochou a dřezem. Tato pracovní plocha slouží k základnímu očištění potravin a surovin. Jako plocha pro finální přípravu surovin pak slouží prostor vedle okna, odkud suroviny mohou putovat do vestavné trouby po pravé straně nebo na ostrůvek. Prosklené horní skříňky přidají kuchyním na vzdušnosti a police pod pracovní plochou slouží k jednoduchému uskladnění pracovních nástrojů a kořenek.

Více variant provedení kuchaní najdete na www.sconto.cz/cz/produkty/kuchyne

Související příspěvky

Každá jídelna v domácnosti si zaslouží originální jídelní sety

redakce

Pěstování kaktusů ve skleníku

redakce

OBKLADY NA ZEĎ

redakce