FINANCOVÁNÍ

Pronájem bytu? Můžete žít jako král…

Nájemné inkasované z pronajímaného bytu může výrazně zvýšit životní úroveň rodiny. I proto je na trhu čím dál více investičních bytů, které vlastník pronajímá a zlepšuje tak svou finanční situaci. Stále častější je i koupě investičního bytu na úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku: tento model často doporučují i zkušení finanční poradci.

Pokud jste se dobrovolně rozhodli podstoupit náročný krok hledání bytu, a to ač z investičních důvodů, nebo prostě proto, že „rodina se dusí“, gratulujeme vám. První krok je často tím nejdůležitějším a mnohdy i nejtěžším. Na konci procesu budete mít často ne jeden byt, ale dva, z nichž jeden slouží k bydlení, a druhý je zdrojem blahobytu.

Osvědčeným modelem je koupě bytu za účelem pronájmu proto, že investor má přebytek úspor (kupuje za hotové) nebo průběžných měsíčních příjmů (kupuje na hypotéku). Stále častější je ale model, kdy se rodina chce přestěhovat do většího či lepšího bydlení, a starý byt začne pronajímat buď ze sentimentu (nechce prodat), nebo protože to považuje za finančně výhodnější než prostý prodej.

 

Výběr bytu: vše důkladně promyslete

Při výběru bytu bývá cena až na prvním místě. Zvažte tedy, zda se má jednat o byt nový či starší a s tím počítat i s možnou rekonstrukcí. Hodně diskutovaná je poptávka po menších bytech. Čím menší byt, tím dražší metr čtvereční obvykle bývá. Proč? Je to stejné jako s množstevní slevou v obchodě. Čím víc kousků čokolády v obalu je, tím menší je cena jednoho každého z nich. V případě koupě bytu však nejde jen o prvotní náklady na koupi, ale i náklady spojené s energiemi a vytápěním a tomu odpovídá následný pronájem. Z toho hlediska nezapomínejte na trend energeticky méně náročného bydlení, který konečně začíná pronikat i k nám. Zde se opět otevírá otázka staršího či nového bydlení, které je spojené s vyššími počátečními náklady, ale energeticky lépe zvolené materiály vám mohou do budoucna ušetřit mnoho peněz.

 

S penězi pomůže finanční poradce

Jde-li o byt investičního charakteru, promyslete si, jakou klientelu byste mohli očekávat v závislosti na lokalitě. Jednoduše řečeno, hodláte-li pronajímat byt turistům a lidem pracujícím v centru, nebo rodině na okraji Prahy, která chce vypustit děti hrát před dům vybíjenou. S tím je spojená i starost a dohled nad bytem. Pokud byste totiž měli zájem o krátkodobější pronájmy například od zahraničních klientů, nezapomeňte, že ti očekávají určitý servis v případě, že přestane téct voda či si zabouchnou dveře od domu.

Máte tedy promyšlené své představy: lokalitu, dispozice bytu a jeho umístění v bytovém domě. Mimochodem, vhodné umístění bytu v rámci domu také podstatně šetří energie. V tuto chvíli začnete obcházet byty a porovnávat své představy s reálnou nabídkou. Pokud vaše iluze neutrpěly žádné smrtelné šrámy a vhodný byt jste skutečně našli, nastává čas na otázku financování.

 

Hypotéka i úvěr ze stavebního spoření jsou nyní výhodné

Využít můžete širokou nabídku hypoték či jít cestou úvěru ze stavebního spoření. Informace a srovnání si obstaráte buď sami pomocí různých hypotéčních kalkulaček a pročítáním podmínek bankovních domů, nebo si můžete přizvat finančního poradce. Dobrý finanční poradce vám informace předloží i s hlubší znalostí okolních vlivů na trhu a pomůže vám vybrat ten správný úvěr.

V současnosti jsou hypotéky na hranici svého historicky nejvýhodnějšího období. Vzhledem k novým pravidlům na trhu úvěrů banky postupně nepatrně začínají úrokové sazby navyšovat. Vydáte-li se cestou úvěru ze stavebního spoření, získáte díky předchozímu stavebnímu spoření zajímavé podmínky a výhody. Oba produkty lze také kombinovat, i s tím pomůže dobrý finanční poradce.

Související příspěvky

Nový dům ano, hypotéku ne!

redakce

Investiční nemovitost jako zdroj pasivního příjmu: jak na to?

redakce

Získat hypotéku může být velmi snadné!

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.