DŮM

Chraňte své venkovní útočiště před vnějšími vlivy a dopřejte si pohodové léto na čerstvém vzduchu

Letní měsíce jsou v plném proudu, a proto není divu, že se většina rodinných a společenských aktivit přesouvá do venkovních prostor. Teplé počasí a dlouhé večery nás inspirují k relaxování na zahradách, terasách či balkonech, kde se společně s ostatními členy rodiny a přáteli oddáváme gurmánským zážitkům při grilování, nekončícím konverzacím, zábavným hrám nebo případnému zchlazení v přilehlém bazénu či venkovní sprše.

Exteriér se tak stává po dobu letních prázdnin další plnohodnotnou místností, která kromě venkovního nábytku přejímá v poslední době i další atributy obytného prostoru – své místo na slunci zde nyní nacházejí také úložné prostory, textilie v podobě polštářků a měkkých dek či běhouny a další kusové koberce. Výjimkou pak nejsou ani interiérové lampy, pohodlná křesla a ušáky, či kompletní kuchyňské vybavení. A i přestože je většina exteriérového nábytku a vybavení opatřena ochranou proti vnějším vlivům, vyplatí se o svůj druhý obývák náležitě pečovat a nenechávat ho napospas střídajícímu se počasí. Jaké jsou možnosti?

 

Pro dočasné útočiště

Nejlépe jsou na tom v tomto případě majitelé lodžií, neboť jim zastřešení a dostatečné krytí poskytuje již samotná stavební dispozice. S výběrem vhodného nábytku a vybavení si tak nemusíte lámat hlavu a pro svůj komfort si můžete dopřát prakticky cokoliv, co odolá slunečním paprskům. Při silném větru, dešti nebo zimních mrazech je však vhodné uskladnit nábytek ve vnitřních prostorách, anebo opatřit lodžii systémem zasklených oken. Nacházíte-li v létě útočiště hlavně na balkoně nebo na terase, bude pro vás ideální volbu představovat slunečník či zatahovací markýza, která nabídne ochranu před sluncem i letní přeháňkou. Proti nárazovému větru a vydatnému dešti je ovšem zapotřebí silnější kalibr, který sám o sobě vydrží nápor vnějších vlivů a ponechá tak vaší venkovní oázu bez úhony. Nejlepší možností je proto umístění venkovního sezení pod pergolu či do stabilního zahradního altánu.

Při výběru nábytku je však nutné zohlednit jeho materiál, který by měl být odolný proti slunci, povětrnostním vlivům i případnému dešti. Pokud máte možnost příležitostného uskladnění, je pro vás portfolio nábytku o něco širší, s korodujícími materiály nebo masivním dřevem se však mějte na pozoru. „Dřevo je pro své jedinečné vlastnosti a estetické hledisko stále nepřekonatelným materiálem, který každému interiéru i exteriéru dokáže vdechnout to pravé kouzlo domova. Není tedy divu, že je dosud velice oblíbené i pro zhotovení nábytku pro každodenní využití. Hodláte-li však využívat dřevěný nábytek ve venkovních prostorách, je důležité dbát na jeho pravidelnou údržbu, aby nedocházelo vlivem působení slunce nebo vody k jeho výraznému opotřebení,“ uvádí Pavel Kružík, odborník na dřevěný nábytek zhotovený na míru a ředitel společnosti PK Interiér.

 

Celoroční provoz

Ideální řešením, které prodlouží letní pohodu a dovolí vám tak čerpat sluneční paprsky o něco déle, představuje zimní zahrada s celoročním provozem. Své venkovní oázy se tak nemusíte vzdávat ani v zimních měsících a pro svůj luxusní odpočinek si tak můžete dopřát nábytek v libovolném provedení, neboť mu díky zastřešení i případné izolaci zajistíte podmínky shodné s těmi interiérovými. „Zimní zahrada představuje nenásilný přechod mezi uzavřeným a venkovním prostorem, dřevěný materiál k ní tedy neodmyslitelně patří a napomáhá tak sjednotit styl interiéru s okolní přírodou. Velice oblíbeným produktem je u našich klientů nábytek zhotovený ze starých masivních trámů, který se jasně odděluje od vnitřního moderního designu a zároveň svou rustikálností dodává pocit malebného venkova,“ zmiňuje Kružík.

Související příspěvky

Nízkoenergetické dřevostavby

redakce

Efektivní izolace podkroví je nezbytný základ

redakce

Architekti musí při návrzích projektů myslet i na vhodné zakomponování stínící techniky

redakce