DŮM

Nízkoenergetické dřevostavby

Orientovat se v technologii moderních staveb a najít tu nejvhodnější není v dnešní době jednoduché. Vyplatí se více zděný dům nebo dřevostavba? Zvolit raději běžný dům nebo nízkoenergetický? Před závazným rozhodnutím je nezbytné dobře se o stavbách informovat.

Stavby s nízkými provozními náklady

Ceny energií neustále stoupají, a tak bývá pro mnohé prioritou vybrat si takový typ stavby, který dokáže snížit účty za vytápění, což bývá obvykle nejvyšší položka v rodinném rozpočtu. Nižší náklady než v běžných rodinných domech vám zajistí nízkoenergetická dřevostavba.

Nízkoenergetické dřevostavby se navrhují tak, aby měly co nejnižší tepelné ztráty. K tomu poslouží vzduchotěsná obálka, vytvořená z vhodného izolačního materiálu. Nízkoenergetické dřevostavby mají spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok.

V nízkoenergetickém provedení lze postavit dřevostavbu i zděný dům. U obou je kladen velký důraz na tepelnou izolaci a vhodný výběr způsobu vytápění. Neméně důležitá jsou také kvalitní okna, dveře i jiné komponenty.

Vsaďte na dřevostavbu

U dřevostaveb již nejsou na místě předsudky, že mají menší životnost než zděné stavby a že požár znamená vždy likvidační riziko. Dřevostavby jsou v současnosti na vysoké technologické úrovni. Pro stavbu dřevostaveb se používá kvalitní materiál, ošetřený protipožární ochranou včetně opatření proti škůdcům.

Dřevostavby představují návrat k dávné tradici, ale také jakousi modernu. Dřevo je ve stavitelství velmi praktickým materiálem a díky svým vlastnostem se skvěle hodí pro nízkoenergetické stavby. Navíc nabízí cenovou dostupnost a poměrnou rychlost výstavby.

Jak se žije v nízkoenergetické dřevostavbě

Nízkoenergetickou dřevostavbu je možné navrhnout podle vašeho vkusu. Projekční kancelář by se vám měla snažit vstříc a vtisknout do domu část vaší osobnosti. V dřevostavbě se budete cítit příjemně díky útulné atmosféře, které tento typ stavby vyvolává. Bydlení v nízkoenergetické dřevostavbě se dá označit za komfortní a pohodlné.

Dřevostavba má na rozdíl od běžných staveb speciálně navržený systém vytápění a větrání. Obyvatelé nízkoenergetické dřevostavby si musí zvyknout například na rekuperační jednotku, která má v nízkoenergetických a pasivních dřevostavbách významnou funkci.

 Účinnost nízkoenergetických dřevostaveb tkví v komplexním řešení

U nízkoenergetických a pasivních domů je základem funkčnosti kvalitně zpracovaný projekt, který počítá s všestrannými aspekty. V konečné účinnosti a ekonomičnosti nízkoenergetických dřevostaveb hraje roli například orientace stavby, rozvržení dispozic nebo řešení konstrukčních detailů. Neměně důležitá je také přesná a pečlivá realizace nízkoenergetické dřevostavby.

Ještě větší důslednost vyžadují pasivní domy, u kterých je nutné dodržet spotřebu energie za vytápění 15 kWh/ m² za rok (běžný dům má až 140 kWh/m² za rok). Kvalitní nízkoenergetickou dřevostavbu oceníte po několika letech, kdy budete moci porovnat náklady za vytápění u běžného domu a u nízkoenergetického.

Související příspěvky

FINANČNÍ INJEKCE OD FAKRO!

redakce

Samolepky na zeď

redakce

Instalace teplených čerpadel nezná překážky

redakce